Ukończyli pętlę taktyczną. Będą służyć w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

4

W ostatnich dniach szkolenia podstawowego, poprzedzających najbardziej uroczysty moment – złożenie przysięgi wojskowej – żołnierze, odbywający szkolenie podstawowe w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie, ukończyli pętlę taktyczną.

Celem egzaminu zwieńczającego tzw. „szesnastkę” jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia, sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej żołnierzy w warunkach poligonowych. Pętla taktyczna ma na celu sprawdzenie zachowania oraz działania żołnierza na polu walki poprzez sprawdzenie umiejętności realizacji wybranych zadań taktycznych.

Egzamin odbył się na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu z licznymi pagórkami i ciekami wodnymi tak, aby podgrywając incydenty taktyczne jak kontakt ogniowy, działanie w strefie skażonej, czy ewakuacja rannego z pola walki, wykorzystując środki pozoracji, odzwierciedlić działanie potencjalnego przeciwnika, zmuszając tym samym szkolonych do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym w stosunku do zaistniałej sytuacji. Zadania postawione przed żołnierzami nie należały do łatwych, a realizowane podgrywki miały za zadanie sprawdzić ich umiejętności działania w stresie.

Każdy z żołnierzy szkolenia podstawowego wystawił na próbę swój charakter, sprawność fizyczną i psychiczną. Przemarsz w szyku ubezpieczonym zakończony kontaktem ogniowym z przeciwnikiem, strzelanie z karabinka na celność i skupienie, pierwsza pomoc na polu walki, ładowanie magazynka na czas czy praca na radiostacji – to tylko wybrane zagadnienia, które ochotnicy musieli zaliczyć zarówno osobiście, jak i zespołowo. I nie zawiedli – każdy z egzaminowanych zaliczył ten test, udowadniając swoją wartość bojową dla wojska i Ojczyzny.

Żołnierze, którzy już jutro złożą uroczystą przysięgę służyć będą w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Pochodzą m.in. z powiatu elbląskiego, bartoszyckiego, ostródzkiego, kętrzyńskiego, braniewskiego, olsztyńskiego, lidzbarskiego i giżyckiego. Przed nimi kolejne trzy lata intensywnego szkolenia, podczas którego poszerzać będą swoje kompetencje i umiejętności.

(kliknij w zdjęcie aby powiększyć) 

ppor. Anna Szczepańska 
43 batalion lekkiej piechoty w Braniewie
4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej 
Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
gajowy

wykwity tych od Tuska, którym polskość, Polska, służba dla niejm to nienormalność

Ktoś

Następne darmozjady po łatwą kaskę…

Pif Paf

Rambooo kręcą ?

MMMM

Wszystko fajnie, ale gdyby wybuchła wojna, większość opuściłaby ten plac zabaw z pełnymi portkami.