Uczniowie ZSKSiA w Grecji

0

Po Litwie, Turcji, Czechach, Holandii, Niemczech przyszła kolej na  „podbój” Grecji. W dniach 7-18 października 2019 r. 30 uczniów klas III  z Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku uczestniczyło w praktykach zawodowych w Grecji.

Praktyki odbyły się w ramach projektu p.t. „Nowoczesne praktyki zagraniczne formą podwyższenia umiejętności zawodowych uczniów techników oraz ich mobilności na krajowym i zagranicznym rynku pracy” współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej Programu POWER, na zasadach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1, Mobilność edukacyjna.

Wyjazd młodzieży był poprzedzony wizytą przygotowawczą do Leptokari położonej w południowej części Riwiery Olimpijskiej, u wschodnich zboczy masywu Olimpu przez Dyrektora Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu Jarosława Kulhawika oraz wicedyrektora – koordynatora projektu Dariusza Radziulewicza.

Podczas praktyk uczniowie poszerzali zdobyte w szkole umiejętności oraz zdobywali nowe  doświadczenia zawodowe.

Uczniowie technikum agrobiznesu zapoznali  się z uprawą drzew oliwnych, granatów, uprawą hydroponiczną warzyw. Wykonywali prace ogrodnicze i pielęgnacyjne na plantacjach oraz w szklarniach. Zapoznali się zasadami prowadzenia i  funkcjonowania  winnicy.

Grecy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami technikum inżynierii środowiska i melioracji w zakresie  technologii nawadniania plantacji kiwi,  upraw hydroponicznych, procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków oraz utylizacji odpadów komunalnych. Praktykanci zapoznali  się również z cieplną instalacją geotermalną oraz sposobami wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Ciekawe były również zajęcia związane z wykonywaniem pomiarów geodezyjnych.

Uczniowie technikum budownictwa wykonywali różne prace budowlane i remontowe m.in przeprowadzili  kapitalny remont sali konferencyjnej  pobliskiego urzędu .

Wszyscy praktykanci uczestniczyli w szkoleniu BHP , warsztatach  dotyczących zakładania, prowadzenia i kreowania wizerunku własnej firmy. Obowiązkowo brali udział w warsztatach kulturowo – językowych, podczas których poznali burzliwą historię Grecji, podstawowe zwroty grzecznościowe umożliwiające komunikowanie się w języku greckim, uczyli się tańców greckich.

W czasie wolnym od praktyk nasz partner zagraniczny OLYMPUS EDUCATION SERVICES  organizował wycieczki krajoznawcze. Podczas wyjazdu do Salonik młodzież poznała zabytki i historię miasta i Grecji. Z Litochoro – greckiego Zakopanego – uczniowie przeszli wąwozem do miejsca, w którym kąpieli zażywała grecka bogini miłości Afrodyta. W Paleos Pantaleimonas podziwiali nie tylko uroki tej wioski położonej w paśmie gór Olimp, ale również widok na Riwierę Olimpijską. Wycieczka na Meteory dostarczyła kolejnych emocji. Masyw skał, na których szczytach wzniesione są prawosławne klasztory zrobił na każdym ogromne wrażenie.  Rejs na wyspę Skiathos był kolejną dawką niesamowitych przeżyć. Ze statku można było podziwiać krajobraz, a sama wyspa zaskoczyła wszystkich pięknymi, wąskimi uliczkami i unikalną, występującą tylko tam roślinnością.

Obowiązkowym punktem programu podczas pobytu w Grecji była oczywiście kąpiel w morzu Egejskim.

Pobyt w Grecji przyczynił się również do pogłębienia umiejętności komunikowania się w języku angielskim.

Ciekawe zajęcia, piękna przyroda, znakomite warunki socjalne i  wyśmienite jedzenie w kompleksie hotelowym „Poseidon Palace” oraz wspaniała atmosfera na pewno na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Opiekę  uczniom  w czasie pobytu zapewniali organizatorzy praktyk ze strony greckiej oraz nauczyciele ze szkoły Małgorzata Krywko, Sławomir Łapkiewicz i Robert Płatosz.

Kolejna grupa  uczniów ZSKSiA odwiedzi Grecję w maju 2020 roku.

Nauczyciele ZSKŚiA

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze