I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku wzięło udział w projekcie TIK-AMY z KULTURĄ W SIECI: I LO z Giżycka poznaje podstawy technologii komunikacyjno-informacyjnych i przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu swojej kadry i młodzieży w ramach programu Erasmus+ krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w edukacji szkolnej.

Dwudziestu uczniów wraz z opiekunami wyjechało do Grecji, aby poznać tutejszą kulturę oraz programy nauczania w szkołach. Wycieczkę rozpoczęliśmy 22.05.2022 r. i po ponad 38 godzinnej podróży dotarliśmy do miejscowości Neoi Poroi, w której zaczęła się przygoda z projektem.

Następnego dnia, po zasłużonym odpoczynku, zaczęliśmy realizować projekt. W pierwszej kolejności zaczęliśmy zwiedzanie zespołu szkół zaangażowanych w to przedsięwzięcie, byliśmy w Platon w Katerinii. W trakcie zwiedzania liceum towarzyszyła nam grecka młodzież wraz ze swoim dyrektorem, oprowadzali nas po szkolnych korytarzach. Jedną z cech wyróżniających opisywaną szkołę była jej architektura. Placówka ogólnie przypominała wizualnie strzałę lecącą do celu i składała się z trzech oddzielnych budynków. Pierwszy budynek zajmowały dzieci w wieku przedszkolnym, w drugim była szkoła podstawowa, a w trzecim liceum – budynki usytuowane były w logicznym ciągu odzwierciedlającym kierunek nauczania młodego człowieka. Podczas pobytu mogliśmy dowiedzieć się, jak wygląda organizacja pracy szkół w Grecji, porównać programy oraz poznać metody nauczania i ciekawe zaplecze warsztatowe.

W kolejnych dniach uczyliśmy się między innymi o cyber bezpieczeństwie oraz jak stworzyć swoją własną stronę internetową i mądrze ją zarządzać – wykorzystując darmowe aplikacje. Na początku pracowaliśmy samodzielnie, a później prowadziliśmy dyskusję w grupach i każdy z nas miał inne pomysły. Rozmawialiśmy z greckimi nauczycielami i uczniami bez trudu znajdując z nimi wspólny język. Prowadzący Christos przekazał nam niezwykle ważną radę, która każdemu z nas zapadła w pamięć – w obecnym świecie najważniejsza jest nauka języka angielskiego i zdobycie umiejętności komputerowych.

W następnych dniach pobytu pojechaliśmy zobaczyć Greckie Meteory. Ogólnie meteory to ogromny masyw skalny z piaskowca, na których znajdują się klasztory mnichów wybudowane wieki temu. Po grecku nazywane są metéoros czyli po naszemu „zawieszony w powietrzu”. Od 1989 roku są one wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Żeby wejść do klasztoru trzeba było mieć zakryte ramiona i kolana, dlatego chociaż było gorąco kobiety zakrywały się chustami, a mężczyźni mieli długie spodnie.

A wolnym czasie mieliśmy okazje jeździć do okolicznego miasta Leptokarya, w którym szliśmy na prawdziwy targ grecki, gdzie kupić mogliśmy pamiątki, biżuterię, świeże owoce i inne przysmaki. W tym miasteczku braliśmy także udział w grze terenowej podczas, której musieliśmy wykonywać zadania przygotowane przez naszych wychowawców. Dzięki temu mogliśmy jeszcze dokładniej poznać uroki tej miejscowości.

Podczas pewnego dnia dane nam było brać udział w rejsie wycieczkowym prowadzącym na dwie wyspy Skiathos i Kokkino Nero, które znane są z tego, że nagrywana była tam „Mama Mia”. Na wodzie zabawiał nas kapitan statku, który zachęcał nas do brania udziału w zabawach i tańcach, w tym też czasie można było zobaczyć delfiny płynące całym stadem za statkiem. Po dopłynięciu na pierwszą z wysp mogliśmy podczas czasu wolnego chodzić po malowniczych ulicach tego miejsca. Na wyspie Kokkino Nero przypłynęliśmy w celu kąpania się na tak zwanej „złotej plaży” i opalania się do woli.

W przedostatnim dniu pojechaliśmy na ostateczne zakupy, a w tym do wytwórni fety i tłoczarni oliwy. W feciarnii zostaliśmy oprowadzeni i opowiedziano nam krok po kroku, jak powstaje feta, nawet mogliśmy jej spróbować. Następnie zwiedziliśmy oliwiarnię, obejrzeliśmy tam filmik pokazujący, jak wygląda produkcja oliwy. Po zdobyciu wiedzy każdy z nas mógł sobie kupić fetę i oliwę do domu. Po śniadaniu spakowaliśmy się i wyruszyliśmy do domu. Podsumowując wycieczka była wspaniała. Nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy i zdobyliśmy nowe doświadczenia. Razem ze wszystkimi uczestnikami projektu stworzyliśmy niezapomniane wspomnienia. Ostatecznie wróciliśmy do domu szczęśliwi, pełni wrażeń, choć zmęczeni.

(informacja, foto: I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze