Uchodźcy uzyskają dostęp do 500+ i RKO

12

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia, w tym do świadczeń 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek o środki muszą oni posiadać PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu. ZUS niedługo uruchomi wnioski.

W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zwraca uwagę, że dzięki ustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia. – Będą mogli oni starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania/pobytu z dziećmi w Polsce. Dodatkowo, aby złożyć wniosek uchodźca będzie musiał posiadać specjalny PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu – wyjaśnia.

Wnioski o świadczenia będzie można składać niebawem i będą one dostępne w języku ukraińskim. Wnioski będą przyjmowane tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). W ten sposób chcemy uniknąć trybu papierowego, który zablokowałby pomoc dla Ukraińców na tygodnie lub miesiące – zaznacza prof. Uścińska.

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

Prezes Zakładu zwraca uwagę, że system wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy. – Mamy w tym zakresie bogate doświadczenie. Będzie to bardzo pomocne i pozwoli na to, aby pomoc państwa polskiego była udzielana sprawnie przez instytucje rynku pracy, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych – wskazuje profesor Uścińska.

Jak podkreśla, specustawa nie ma na celu przyznania obywatelom Ukrainy specjalnych praw, których nie mieliby dzisiaj jako osoby legalnie zamieszkujące Polskę. –Specustawa skraca jedynie ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju – uważa prezes Zakładu.

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

województwa warmińsko-mazurskiego

Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Z innej beki
Z innej beki
19 marca 2022 18:24

Nie pozdrawiam ludka, który sprawił że zablokowano mi konto na fejsie, i to za co? Za stwierdzenie, że najlepszym miejscem dla psa jest kuchnia wietnamska:)

klepka z beki
klepka z beki
odpowiedział na komentarz  Z innej beki
19 marca 2022 20:41

to się zastanów gdzie twoje miejsce? najlepsze, oczywiście…

Z innej beki
Z innej beki
odpowiedział na komentarz  klepka z beki
20 marca 2022 02:50

w twojej d….

klepka z beki
klepka z beki
odpowiedział na komentarz  Z innej beki
21 marca 2022 17:57

Fajnie, mój stolec będzie miał kolegę ale uprzedzam, długo nie posiedzicie… pływać umiesz?

Brak słów
Brak słów
17 marca 2022 14:46

Brak słów poprostu, rozumiem pomaganie Ukraińcom, trzeba pomagać, ale w miarę możliwości, gigantyczna inflacja świadczy, że nie ma takich możliwości absolutnie, inflacja będzie jeszcze większa! To tak jakby ktoś oddał swoje mieszkanie bezdomnemu samemu stając się bezdomnym

m.k.
m.k.
odpowiedział na komentarz  Brak słów
18 marca 2022 10:07

jasne, zamień się z tymi ludźmi na mieszkanie

Brak słów
Brak słów
odpowiedział na komentarz  m.k.
18 marca 2022 15:57

Co ma piernik do wiatraka, nikt tu Ukraińców nie chce wyganiać, ty to chyba myślisz, że pieniądze na socjale to sobie można dodrukować, ciekawe czy inflacja nie podskoczy tak, że ciebie nie będzie stać utrzymać mieszkania i lodówki, czy ci zarobki, które zostaną na tym samym mniej-więcej poziomie co teraz pozwolą na nabywanie jedzenia i innych rzeczy 2 lub 3 razy drożej, myślisz może że tak ewentualnie może być bowiem nic nie wiadomo, jeśli inflacja tak będzie dalej rosła.

Aaa
Aaa
17 marca 2022 14:17

Brawo a my zwykłe szaraki będziemy na wszystkich pracować i dowalać nam co rusz to nowe podatki, pomoc z serca jasne socjal to jest przegięcie! Nie jesteśmy żadnym mocarstwem żeby w ten sposób szastać pieniędzmi!

m.k.
m.k.
odpowiedział na komentarz  Aaa
18 marca 2022 10:06

jak zbombardują ci chałupę to wtedy zmienisz zdanie

Ręce opadają
Ręce opadają
odpowiedział na komentarz  Aaa
19 marca 2022 00:11

Postaw się na ich miejscu idioto/ko oni nie są tu z własnej woli i gdyby nikt do nich nie strzelał nie zabierali by Ci 500- licz się z tym że Ciebie też to może spotkać…czego nikomu nie życzę więcej pokory ludzie

Brak słów
Brak słów
odpowiedział na komentarz  Ręce opadają
19 marca 2022 08:03

Każdy normalnie myślący człowiek w sytuacji ukraińskich uchodźców wolałby żeby te pieniądze poszły na zbrojenia i wojsko oraz umocnienie waluty, bo to podstawa bezpieczenstwa, a nie jakieś pare złotych za które uchodźca co tydzień zrobi mniej zakupów. Jesli Polacy zobaczą szalejącą inflację to tutaj też nie będą pewnie chcieli zostać z własnej woli rozumiesz i może czeka ich emigracja ale nie z powodu wojny a inflacji. Ty chcesz pomagać Ukraińcom, ale nie swoimi pieniędzmi tylko najlepiej żeby reszta Polaków sfinansowała i to bez względu na wszystko, a tych co myślą o konsekwencjach chciałbyś wyzwać od idiotów, widać że nie masz… Czytaj więcej »

Ręce opadają
Ręce opadają
odpowiedział na komentarz  Aaa
19 marca 2022 00:20

Jeżeli nie rozumiesz obecnej sytuacji w kraju i nie widzisz kto go niszczy.proponuje wstrzymać oddech minimum na 5 min i idź w stronę światła… wszystko będzie dobrze obiecuję