21 lutego obchodzony jest Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycko celebrowano to wydarzenie cały tydzień.

Młodzież szkoły wzięła udział w różnego typu konkursach, zajęciach i warsztatach tematycznych. Wiele uśmiechu przyniósł konkurs „Połam język!” – wymagał on od uczestników poprawnego, płynnego odczytania łamańców językowych. Mistrzem został uczeń kl. 1 TRW Jakub Bogdański. Sporą wiedzą na temat poprawnej pisowni różnych nazw, sformułowań z zakresu przedmiotów zawodowych można było popisać się podczas dyktanda ortograficznego.

Do zawodów stanęło 18 zawodników. Najlepsi ex aequo okazali się uczniowie starszych klas: Karol Kulbacki (4 TIK/5) i Piotr Chodakowski (3 TAR/5). Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty edukacyjne zorganizowane w Bibliotece Pedagogicznej dla uczniów klas pierwszych oraz prelekcja w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Nauka i zabawa w innym niż szkoła miejscu wyzwoliła kreatywność i twórcze myślenie, a przy okazji pozwoliły poznać zachwycające zasoby giżyckich bibliotek.

Do przeprowadzenia ciekawej zabawy językowej został wykorzystany również szkolny Librus. Za pośrednictwem tej platformy uczniowie otrzymywali codziennie zadania językowe – tworzyli własne przykłady anagramów, lipogramów, metagramów, odczytywali „tasiemce językowe” i zaszyfrowane wiadomości.

Świadomość językową rozwijały umieszczone na holu, korytarzach i w bibliotece szkolnej gazetki tematyczne. O wielu ciekawostkach językowych można było dowiedzieć się z postów umieszczanych codziennie na szkolnym Facebooku. Ważny też był kontakt z książką. Zadbała o to pani bibliotekarka Katarzyna Szczęsna przygotowując w szkole stoisko czytelnicze pod hasłem „W tygodniu języka ojczystego przeczytaj coś polskiego”.

Nauka i zabawa to dobre połączenie. Efekty pozostają na dłużej. Kto by pomyślał, że w takim krótkim renesansowym zdaniu: „Zażółć gęślą jaźń” użyto wszystkich polskich liter ze znakami diakrytycznymi: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż.

ZSKŚiA, tekst: Iza Biały, fot. Agata Górczyńska

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze