Trzynasta emerytura 2022 trafia na konta pierwszych emerytów. Ile wynosi dodatkowe świadczenie?

1

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił w piątek trzynastą emeryturę ponad 909 tys. uprawnionych. Trzynastka „na rękę” wynosi 1217,98 zł. Na Warmii i Mazurach dodatkowe świadczenie otrzymało już prawie 46 tys. osób. Oddział ZUS w Elblągu wypłacił prawie 18 tys. świadczeń natomiast Oddział w Olsztynie prawie 26 tys.

1 kwietnia ZUS rozpoczął wypłatę trzynastych emerytur. Zgodnie z ustawą są one wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W tym roku trzynastka wnosi 1338,44 zł brutto.

Nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie trzynastki. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą – podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Szefowa ZUS przypomina, że w tym roku Ministerstwo Finansów zaniechało poboru podatku od trzynastej emerytury.

Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. W takiej sytuacji trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł – wskazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zaniechanie poboru podatku jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata.

Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

W 2022 r. – po marcowej waloryzacji – emerytury i renty wzrosły o 7 proc. Kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej wzrosła do 1338,44 zł, czyli o prawie 90 zł. Kwota minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła do 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1350,70 zł. Dodatek pielęgnacyjny wzrósł do 256,44 zł. 

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

województwa warmińsko-mazurskiego

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
uj

No się pos****m ze szczęścia, dobrze że mam pampersa,jak prezes