fot. Wody Polskie

Rozpoczęły się przygotowania do otwarcia drogi wodnej Wielkich Jezior Mazurskich. Zarząd Zlewni w Giżycku, do ustawienia na 150-cio kilometrowym odcinku szlaku, ma 450 boi oraz 85 znaków brzegowych.

Prace potrwają dwa tygodnie. Główny szlak żeglowny Pisz – Węgorzewo o długości  86,6 km zaczyna się od wypływu rzeki Pisy z jeziora Roś w Piszu i kończy się przy jazie „Zamek” na rzece Węgorapie w Węgorzewie. Od szlaku głównego ustawionych jest 5 szlaków bocznych, które znakowane są jednostronnie:

  1. Szlak boczny na jeziorze Śniardwy do Okartowa
  2. Szlak boczny na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka i jeziora Nidzkiego
  3. Szlak boczny w kierunku m. Ryn (jezioro Ryńskie) 
  4. Szlak boczny z jeziora  Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty, kanał Piękna Góra
  5. Szlak boczny z jeziora Mamry do m. Ogonki na jeziorze Święcajty

Patrząc w dół szlaku tj. w kierunku Węgorzewa prawa strona szlaku oznakowana jest bojami koloru czerwonego, lewa strona bojami koloru zielonego. Ustawienie szlaku żeglownego poprzez zapewnienie odpowiednich głębokości tranzytowych gwarantuje uprawianie bezpiecznej żeglugi. Zestaw pływający do ustawiania szlaku składa się z pchacza i barki, wyposażony jest w GPS i echosondę, co zapewnia dokładne pozycjonowanie poszczególnych boi – informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku

Otwarcie drogi wodnej Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich nastąpi w ostatnim tygodniu kwietnia.

Jednocześnie w ostatnim tygodniu kwietnia na Wielkich Jeziorach Mazurskich uruchomiony zostanie System Sygnalizacji Ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi.

Składa się on z sieci  17 masztów zlokalizowanych w różnych miejscach na szlaku. Jego zadaniem jest powiadamianie żeglarzy o możliwości wystąpienia zagrożenia pogodowego.  

Źródło: Wody Polskie

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze