21 stycznia po raz trzeci w Giżycku, chętni cywile uczestniczyli w jednodniowym szkoleniu wojskowym. „Trenuj z wojskiem” to propozycja dla tych, którzy chcą poznać podstawy walki wręcz, posługiwania się bronią czy przetrwania w trudnych warunkach. Na szkolenie z instruktorami 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej zgłosiło się ponad 100 osób.

Zachęcamy do przeczytania relacji ze szkolenia.

Podobnie jak poprzednie edycje, poranek rozpoczęliśmy rejestracją kandydatów oraz pokazem sprzętu wojskowego, będącego na wyposażeniu Brygady.

Następnie odbyło się oficjalne powitanie uczestników przez gen. bryg. Piotra Fajkowskiego- dowódcę 15 GBZ. Po części formalnej rozpoczęło się szkolenie pod czujnym okiem naszej kadry.

Akcja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, w związku z tym, w tej edycji postanowiliśmy przygotować aż 14 punktów nauczania. Na każdym z nich zdobywano wiedzę z zakresu różnych dziedzin przeszkolenia wojskowego. Instruktorzy szkolili uczestników z budowy broni, zapoznali z danymi taktyczno-technicznymi, a także zademonstrowali składanie i rozkładanie karabinka msbs GROT.

Kolejnym elementem było posługiwanie się maską MP5/MP6 oraz odzieżą ochronną FOO-1 i nabycie wiedzy z zakresu podstaw SERE. Dużą popularnością cieszył się punkt nauczania na temat walki wręcz z elementami BLOS, a także praca manualna na broni- zmiana magazynka i przyjmowanie postawy strzeleckiej.

Podstawy taktyki, w tym reagowanie na sygnały, marsz ubezpieczony z zasadzką, czy reagowanie na zerwanie kontaktu z przeciwnikiem to kolejny punkt przygotowany przez instruktorów 15GBZ.

Elementem szkolenia była nauka wyznaczania azymutu i odległości na mapie, a także szkolenie survivalowe- nauka maskowania, rozpalania ognia za pomocą krzesiwa i hubki oraz organizacja schronienia i sposoby filtracji czy uzdatniania wody.

Cenną wiedzę, którą można wykorzystać także w środowisku cywilnym, przekazywali instruktorzy na punkcie nauczania odnośnie podstaw ze szkolenia medycznego. Dodatkowo uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem oraz rolą pojazdu ewakuacji medycznej w czasie działań bojowych.

Nowością tej edycji były podstawy CQB- Close Quaters Battle- to walka z przeciwnikiem w pomieszczeniach zamkniętych. Służy ona do zdobywania pomieszczeń i walki wewnątrz nich.

Niezmiennie, najwięcej emocji wzbudziło strzelanie na trenażerze „Śnieżnik, w ramach zagadnienia łączne czynności do strzelania.

Po uśmiechniętych twarzach uczestników treningu wnioskujemy, że szkolenie spełniło ich oczekiwania i jest dobrą formą promocji służby wojskowej oraz okazją na ciekawe spędzenie soboty.

Na zakończenie kierownik zajęć wręczył wszystkim ochotnikom certyfikaty ukończenia treningu oraz zaprosił na poczęstunek.

Tekst: ppor. Justyna Tajer – Bawół, zdjęcia: st. szer. Monika Woroniecka

 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze