Trenowali z instruktorami 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Walczyli wręcz i strzelali na trenażerze

0

1 kwietnia odbył się trening z cyklu „Trenuj z wojskiem wiosna-lato”. Było to czwarte spotkanie, w którym cywile trenowali pod okiem instruktorów z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. 

Jak to w kwietniu, było trochę zimy i trochę lata, czyli lekki mróz, deszcz, ale też słońce. Najważniejsze, że frekwencja dopisała, a uczestników nie opuszczał dobry humor. Poranek rozpoczął się od rejestracji kandydatów oraz pokazu sprzętu wojskowego, będącego na wyposażeniu Brygady.

Następnie odbyło się oficjalne powitanie uczestników przez płk Adama Koniuka – zastępcę dowódcy 15 GBZ. W inauguracji szkolenia wzięli równie udział Pan Wojciech Iwaszkiewicz – Burmistrz Giżycka, płk Artur Lichończak – Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Olsztyn oraz ppłk Artur Tomaszewski – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji Giżycko. Po części formalnej rozpoczęło się szkolenie pod czujnym okiem naszej kadry.

Akcja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a na uczestników czekało 12 punktów nauczania przygotowanych przez instruktorów brygady. Na każdym z nich zdobywano wiedzę z zakresu różnych dziedzin przeszkolenia wojskowego. Instruktorzy szkolili uczestników z budowy broni, zapoznali z danymi taktyczno-technicznymi, a także zademonstrowali składanie i rozkładanie karabinka msbs GROT.

Kolejnym elementem było nabycie wiedzy z zakresu podstaw SERE. Dużą popularnością cieszył się punkt nauczania na temat walki wręcz z elementami BLOS, a także praca manualna na broni- zmiana magazynka i przyjmowanie postawy strzeleckiej.

Podstawy taktyki, w tym reagowanie na sygnały, marsz ubezpieczony z zasadzką, czy reagowanie na zerwanie kontaktu z przeciwnikiem to kolejny punkt przygotowany przez instruktorów 15GBZ.

Elementem treningu było również szkolenie survivalowe – nauka maskowania, rozpalania ognia za pomocą krzesiwa i hubki oraz organizacja schronienia i sposoby filtracji czy uzdatniania wody.

Cenną wiedzę, którą można wykorzystać także w środowisku cywilnym, przekazywali instruktorzy na punkcie nauczania podstaw ze szkolenia medycznego. Dodatkowo uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem oraz rolą pojazdu ewakuacji medycznej w czasie działań bojowych.

Niezmiennie, najwięcej emocji wzbudziło strzelanie na trenażerze „Śnieżnik.

Po uśmiechniętych twarzach uczestników treningu wnioskujemy, że szkolenie spełniło ich oczekiwania i jest dobrą formą promocji służby wojskowej oraz okazją na ciekawe spędzenie soboty.

Na zakończenie kierownik zajęć wręczył wszystkim ochotnikom certyfikaty ukończenia treningu oraz zaprosił na poczęstunek.

Źródło: 15.GBZ, tekst: por. Małgorzata Misiukiewicz zdjęcia: st. szer. Monika Woroniecka, szer. Michał Czornij

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze