To była bezpieczniejsza majówka niż rok temu

0

Policjanci podsumowali działania „Majowy weekend”. Ze wstępnych podsumowań wynika, że na warmińsko-mazurskich drogach było bezpieczniej niż rok temu. Od 29 kwietnia do 3 maja na drogach naszego regionu doszło do 22 wypadków drogowych, w których jedna osoba zginęła, a 22 zostały ranne. Policjanci odnotowali 210 kolizji drogowych, ujawniono także 67 nietrzeźwych kierujących.

W ciągu 5 dni skontrolowano blisko 3700 pojazdów

Długi weekend był czasem wytężonej pracy dla policjantów drogówki. Wspomagani przez funkcjonariuszy innych służb dbali o bezpieczeństwo na warmińsko-mazurskich drogach. Policjanci skontrolowali blisko 3700 pojazdów. Nałożyli ponad 1640 mandatów. Najwięcej – bo ponad 1000 dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. 67 osób zostało ukaranych mandatem za niestosowanie środków brd w pojazdach- byli to ci, którzy zignorowali obowiązek używania pasów bezpieczeństwa i nieprawidłowo przewozili dzieci. Policjanci skierowali także łącznie 119 wniosków o ukaranie do sądu.

W trakcie działań funkcjonariusze zatrzymali 93 dowody rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdów. Na warmińsko- mazurskich drogach odnotowano 3 przypadki naruszenia zakazu poruszania się pojazdów o dmc pow.12 t.

W powiecie działdowskim policjanci nałożyli blisko 40 mandatów karnych, z czego zdecydowana większość – 26 dotyczyła przekroczenia dozwolonej prędkości.

Funkcjonariusze bacznie przyglądali się bezpieczeństwu małych podróżników i reagowali na każdy przypadek niestosowania przez kierowców środków bezpieczeństwa ruchu drogowego w pojazdach, takich jak m.in. pasy bezpieczeństwa i foteliki do przewozu dzieci. W powiecie ełckim dużą nieodpowiedzialną wykazał się 29-letni obywatel Rumunii, który przewoził troje swoich małych dzieci bez wymaganych fotelików. Jakby tego było mało, w samochodzie jechała z nim również żona, która bez zapiętych pasów trzymała 11-miesięczne dziecko na rękach. Ponadto po sprawdzeniach w systemach policyjnych okazał się, że mężczyzna jest poszukiwany listem gończym do odbycia kary pozbawienia wolności.

Nietrzeźwi kierujący na drogach regionu 

Policjanci ujawnili 67 przypadków kierowania pod wpływem alkoholu. Wśród nich znalazło się 50 kierowców, którzy kierowali pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości, a tym samym popełnili przestępstwo.

W tym niechlubnym gronie znalazł się 69-latek z powiatu ełckiego, który kierował osobowym VW mając blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna miał także sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, ponieważ w przeszłości był już zatrzymywany za kierowanie w stanie nietrzeźwości. Ponad promil alkoholu miał też 31-letni mężczyzna, który wjechał do rowu na trasie Zdunki-Niedźwieckie. Mężczyzna nie miał uprawnień do kierowania. Podczas zdarzenia nie doznał obrażeń, a teraz odpowie przed sądem.

W dziewięciu przypadkach kierujący znajdowali się w stanie po użyciu alkoholu – popełnili wykroczenie. Na drogach regionu policjanci ujawnili 7 nietrzeźwych rowerzystów oraz 1 przypadek kierowania pojazdem innym niż mechaniczny w stanie po użyciu alkoholu.

W pamięci policjantów z Kętrzyna na pewno zapisze się pewien traktorzysta, który we wtorek około godz. 19:30 kierował ciągnikiem rolniczym Ursus C80. Mężczyzna pomimo tego, że poruszał się pojazdem bez wymaganych do tego uprawnień, to na dodatek kierował nim w stanie nietrzeźwości i jak się okazało pojazd w ogóle nie posiadał polisy ubezpieczeniowej, jak również nie był dopuszczony do ruchu.

Do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem nietrzeźwego motocyklisty doszło w powiecie piskim. Tam wczoraj (03.05.2016) o godz. 19:00 w miejscowości Zastrużne, w gminie Orzysz, kierujący motocyklem potrącił jadącą z przeciwka 8-letnią dziewczynkę na rowerze. Motocyklista miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Pokrzywdzoną przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Olsztynie. Jak ustalili policjanci 32-letni mieszkaniec orzyskiej gminy, jechał z Orzysza w kierunku miejscowości Zastrużne. Znajdując się na prostym odcinku drogi nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Ze względu na zbyt dużą prędkość podczas hamowania wywrócił się i uderzył w jadącą z przeciwka rowerem dziewczynkę. 8–letnia rowerzystka z obrażeniami została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Olsztynie. Kierujący motocyklem nie odniósł poważnych obrażeń i trafił do policyjnej celi. Funkcjonariusze zbadali jego stan trzeźwości. Jak się okazało był nietrzeźwy i nie posiadał uprawnień do kierowania motocyklami.

Na drogach powiatu braniewskiego poza oznakowanymi radiowozami można było zauważyć również służbowe motocykle. Turyści i mieszkańcy Fromborka dostrzegli także na wodach zalewu policyjną łódź. A wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom oraz osobom wypoczywającym w tym czasie w naszym regionie.

KWP Olsztyn

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze