Terytorialsi złożyli przysięgę, trafią m.in. do batalionu obrony pogranicza w Giżycku

0

W sobotę 25 maja na terenie jednostki wojskowej w Braniewie blisko 80 ochotników (w tym 30 kobiet) złożyło przysięgę wojskową na sztandar 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego. Ochotnicy zasilą bataliony obrony pogranicza w Giżycku i Braniewie, a  także bataliony lekkiej piechoty w Morągu, Ełku i w Olsztynie.

Moment złożenia przysięgi wojskowej jest wyjątkowy, ponieważ zdarza się tylko raz w  życiu  żołnierza. Ochotnicy rozpoczęli „szesnastkę” 10 maja, a więc w Dzień Dumy z Munduru,  a mamy które zdecydowały się na mundur, powodów do dumy mają jeszcze więcej.

 – Czuję się bardzo dobrze w mundurze. Jestem wręcz z tego dumna– podsumowała szer. Dorota, tuż po złożeniu przysięgi wojskowej.

Podczas szkolenia podstawowego ochotnicy uczyli się między innymi podstaw taktyki, topografii, ratownictwa pola walki, łączności oraz sprawnego posługiwania się żołnierskim oporządzeniem i bronią. Był to czas wytężonej i intensywnej pracy,  a także pokonywania wewnętrznych barier. Nieocenioną pomocą i dodatkową motywacją byli jednak nowi przyjaciele.

Było ciężko. Był pot i łzy ale daliśmy radę. (…)  Chciałbym kontynuować służbę i na pewno zgłębiać żołnierską wiedzę. Bardzo cenię sobie to, że spotkałem tu wiele ciekawych osób i  zawarłem wiele nowych i myślę, że trwałych znajomości – podkreślił szer. Arkadiusz.

Był to dosyć wymagający egzamin. Nie spodziewałam się, że może to być aż tak ciężkie, ale dzięki wzajemnemu wsparciu sobie poradziliśmy. Było też dużo nauki, ale instruktorzy stanęli na wysokości zadania i przekazali nam wiedzę – dodała szer. Agnieszka.

Wyjątkowości uroczystości dodawał fakt, iż odbyła się ona w przeddzień święta wszystkich mam:

Rozstanie z dzieckiem zawsze jest trudne, zwłaszcza gdy ono jest małe, ale nie przeszkadza to w pełnieniu służby, bo dziecko ma również Ojca, z którym się uzupełniam i  pomagamy sobie nawzajem- zaznaczyła szer. Anna, mama która nie kryła dumy z rozpoczęcia służby ojczyźnie.

4 Warmińsko- Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 3, 5 tys. żołnierzy i  jest najliczniejszym oddziałem tego rodzaju sił zbrojnych. Składa się ona z 5 batalionów, 4  pododdziałów wsparcia i zespołu zabezpieczenia medycznego. Za wyjątkowe zaangażowanie w służbie Ojczyźnie w 2022 roku 4W-MBOT  została uhonorowana tytułem Przodującego Oddziału Wojska Polskiego.

(Źródło: 4W-MBOT)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze