Terytorialsi z Warmii i Mazur z tytułem „Przodującego Oddziału Wojska Polskiego”

0
Fot. DWOT

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej (4W-MBOT) została uhonorowana za swoją działalność w 2022 roku tytułem „Przodującego Oddziału Wojska Polskiego”. Jest to jedne z ważniejszych wyróżnień jakie może być przyznane jednostce wojskowej. Wyróżnienie z rąk Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka odebrał dowódca brygady pułkownik Jarosław Kowalski podczas uroczystych obchodów Święta Wojsk Obrony Terytorialnej, które odbyły się 30 września w Rzeszowie.

– W ciągu ostatnich sześciu lat zmienił się sposób postrzegania Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze i pracownicy 4 Brygady OT stanowią solidny fundament Wojska Polskiego. Sprawdziliśmy się realizując zadania w wielu obszarach na rzecz bezpieczeństwa państwa, m. in. w ramach operacji zwalczania skutków pandemii COVID-19, wspieraliśmy różne instytucje niosące pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Od września 2021 roku żołnierze 4W-MBOT pełnią nieprzerwaną służbę na granicy polsko-białoruskiej, aktywnie wspierając straż graniczną, policję oraz wojska operacyjne. Bierzemy udział w wielu zdarzeniach kryzysowych, wspomagamy akcje poszukiwacze – powiedział pułkownik Jarosław Kowalski, dowódca 4W-MBOT.

Brygada jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów funkcjonowania. Szkolenia ochotników prowadzi już pięć batalionów lekkiej piechoty na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w Giżycku, Morągu, Braniewie, Ełku i Olsztynie. Dowódca brygady stawia na nieszablonowe, innowacyjne rozwiązania i nowoczesne podejścia do szkolenia.

Stale budujemy swój potencjał osobowy oraz doskonalimy rzemiosło szkoleniowe. Wszystko po to by być gotowym do działania w każdym momencie. To przyznane przez Ministra Obrony Narodowej wyjątkowe wyróżnienie dla najliczniejszej Brygady OT jaką w tej chwili stanowimy jest wyrazem wzorowej służby żołnierzy i pracowników – dodał dowódca brygady.

27 września nie bez powodu jest wybranym dniem Święta WOT, bowiem tego dnia obchodzimy 84 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Ta data ma szczególne znaczenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej, z uwagi na charakter formacji i dziedziczenie tradycji żołnierzy podziemia niepodległościowego. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 14 sierpnia 2018 roku, 27 września został ustanowiony świętem Terytorialsów – mówi kpr. Sabina Mazurek, pełniąca czasowo obowiązki oficera prasowego 4W-MBOT.

Podczas uroczystego apelu w Rzeszowie, wojskową asystę honorową wystawiła 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Pozostałe brygady OT wystąpiły z pododdziałami honorowymi i pocztami sztandarowymi. Uroczyste obchody na Alei Cieplińskiego zakończyły się defiladą, która przeszła ulicami Rzeszowa.

30.09.2023. Rzeszów. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej Fot. DWOT

Święto WOT żołnierze i pracownicy 4W-MBOT obchodzili również lokalnie. Uroczysty apel odbył się 22 września w olsztyńskiej jednostce i był okazją do wyróżnień żołnierzy za działalność służbową.

Wyróżnienie otrzymał m. in. plutonowy Patryk:

Służbę w 4W-MBOT rozpocząłem we wrześniu 2018 roku. Brygada umożliwiła mi rozwój dzięki różnego rodzaju kursom doskonalącym. Jako żołnierz OT odbywałem szereg szkoleń rotacyjnych na których prowadziłem zajęcia jako instruktor, po czym w maju 2021 roku zostałem żołnierzem zawodowym. Dzięki zaangażowaniu zostałem wyróżniony Odznaką Pamiątkową 4W-MBOT. Ma to dla mnie duże znaczenie, bo zostałem doceniony przez dowódcę brygady. Chciałbym się rozwijać i w przyszłości zostać oficerem Wojska Polskiego.

***

Wojska Obrony Terytorialnej liczą już ponad 38,5 tysiąca żołnierzy. 90% z żołnierzy WOT to ochotnicy, obywatele, którzy na co dzień mają różne zawody, różne pasje, ambicje i talenty, łączą swoje siły i poświęcają czas, aby chronić swoje Małe Ojczyzny. W brygadzie OT na Warmii i Mazurach służy obecnie ponad 3,5 tys. żołnierzy. W ciągu sześciu lat funkcjonowania brygady, liczba wstępujących ochotników była najwyższa w całych Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT). Tylko w tym roku 4W-MBOT przyjęła blisko 850 ochotników z całego regionu.

Obecnie trwa szkolenie podstawowe w Braniewie. W najbliższy weekend rozpocznie się szkolenie wyrównawcze dla ochotników, którym rzemiosło wojskowe nie jest obce. Ostatnia w tym roku szansa na udział w szkoleniu podstawowym już w listopadzie. Chętni do służby w 4W-MBOT mogą zgłaszać się do brygadowych rekruterów. Kontakt znajduje się na stronie brygady: https://www.wojsko-polskie.pl/4bot/Rekruterzy/. Chęć udziału w szkoleniu można również zgłaszać bezpośrednio w Wojskowych Centrach Rekrutacji.

(Monika Jabłońska-Buder, Zespół prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze