Terytorialsi z Warmii i Mazur szkolili się z płetwonurkami

0

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej z olsztyńskiego batalionu lekkiej piechoty szkolili się z Grupą Specjalną Płetwonurków RP. W planie zajęć znalazło się między innymi ratownictwo i przeprawy linowe przez zbiornik wodny.

Szkolenie rozpoczęło się od omówienia zasad bezpieczeństwa na akwenach i sprawdzenia umiejętności żołnierzy. Ci, którzy pływają lepiej wykonywali trudniejsze zadania – m.in. przeprawa linowa czy podejmowanie z dna tonących osób.

Uczestnicy szkolenia mieli także okazję nauczyć się działania przy użyciu tratwy ratunkowej i procedur po wywróceniu małych jednostek pływających. Nie mogło zabraknąć powtórzenia podstawowych czynności ratowniczych na wodzie – holowania tonącego i przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Oprócz ćwiczenia tych umiejętności, szkolenie było także okazją do przećwiczenia pracy zespołowej, integracji pododdziałów i podejmowania decyzji w sytuacjach skrajnego zagrożenia życia.

-Jako instruktor jestem zadowolony z ludzi, którzy wzięli udział w praktycznych działaniach. Poznałem żołnierzy, z którymi mogę wykonywać trudne zadania – podsumował szkolenie Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.

Takie szkolenia są niezbędne w przypadku 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Województwo, na terenie którego działa jednostka obfituje w jeziora i rzeki, dlatego jej żołnierze muszą być przygotowani do działania w takim środowisku.

(Tekst: szer. Jakub KIZIEWICZ, zespół prasowy 4W-MBOT)

(kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze