Terytorialsi w szkołach. Ruszył program „Edukacja z wojskiem”

2

Ruszył ogólnopolski pilotażowy program „Edukacja z wojskiem”. To 6-tygodniowy (6 maja – 20 czerwca) program edukacyjno-obronny – przygotowany i realizowany we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych zajęć w szkołach. Trzygodzinne lekcje przeprowadzą m.in. żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi udadzą się do około 50 szkół podstawowych i ponadpodstawowych w regionie.

Zasadniczym celem programu  jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności, oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. To odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem – mówi oficer prasowy 4W-MBOT st. kpr. Sabina Mazurek.  

Terytorialsi przeprowadzą zajęcia w szkołach – w klasach, na boiskach i  skwerach szkolnych. Ich nadrzędnym założeniem jest przekazanie wiedzy i  umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny, dostosowany do wieku i przyjazny. Zajęcia nie dotyczą wiedzy ściśle wojskowej, priorytetem jest przede wszystkim omówienie zagadnień związanych z obroną cywilną. Takie zajęcia odbyły się już m.in. w Szkole Podstawowej nr 12 w Olsztynie.

Jesteśmy bardzo otwarci na spotkania ze wszystkimi służbami, które będą uczulały, uwrażliwiały i uczyły myślenia, zachowań, w jaki sposób ocalić życie, w  jaki sposób pomóc koledze, w jaki sposób uniknąć zagrożenia i w jaki sposób przygotować się ewentualnie na zagrożenia, które są wokół nas – mówi dyrektor szkoły Alicja Pogorzelska.

Uczniowie szkół zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.

Myślę, że takie zajęcia są dla nas bardzo przydatne, ponieważ za naszą granicą toczy się wojna i w każdym momencie w naszym kraju też może się coś podobnego stać i czym szybciej taką wiedzę przyswoimy, tym więcej będziemy umieć – mówi Mirella, uczennica klasy piątej.

Omawialiśmy plany ewakuacji i pewnie będziemy mieli też zajęcia dotyczące tego, jak się obronić. Te zajęcia są bardzo przydatne, ponieważ to są normalne czynności w życiu – podkreśla uczennica Alicja.

Szkoły mogły zgłaszać swój akces poprzez samorządy. Program będzie realizowany w całej Polsce – każda gmina mogła zgłosić swoją szkołę.

(Źródło: 4W-MBOT/MON)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Stefan

Indoktrynacja na wzór północnokoreański ;p czym skorupka za młodu nasiąknie… 😉

dddd

szukają naiwnych za 6 tysięcy