Terytorialsi uprzątnęli groby i pomniki przed Dniem Wszystkich Świętych

0

Przełom października i listopada to moment, w którym wspominamy nie tylko zmarłych z grona naszych bliskich. Dla żołnierzy to także czas odwiedzin miejsc spoczynku i upamiętnień swoich bohaterskich poprzedników, którzy odeszli na wieczną wartę. Żołnierze 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w akcji pod hasłem „Żołnierska Pamięć” odwiedzali i porządkowali groby patronów swoich pododdziałów i innych osób, które walczyły o wolną Ojczyznę.

W przeddzień Wszystkich Świętych żołnierze 41 Batalionu Lekkiej Piechoty z Giżycka odwiedzili miejsca pamięci m.in. w Giżycku, Węgorzewie, Wydminach oraz Orle. Terytorialsi uporządkowali groby i zapalili znicze, dając wyraz temu, że pamięć o zmarłych będzie wiecznie żywa.

„Odwiedzamy miejsca pamięci tak często, jak jest to możliwe. Pamięć o bohaterach to nie tylko podniosłe przemowy, ale i konkret troski o ich mogiły. Dziś wiele mogił bohaterów tamtych dni zostało zapomnianych i mocno nadgryzionych zębem czasu. Ważne jest, by jednak w takim dniu jak Święto Zmarłych, pamiętać, aby zapalić choćby symbolicznego znicza na mogile człowieka, który oddał życie, walcząc o wolność Polski” podsumowują żołnierze.

Utrzymywanie tradycji w dbaniu o porządek na grobach zmarłych żołnierzy oraz pomnikach pamięci, jest wyrazem pamięci o lokalnych bohaterach, żołnierzach Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego.

Pamięć o bohaterach jest nieodłączną częścią etosu Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze, których upamiętnienia odwiedziliśmy, są naszymi wzorami do naśladowania i wskazują nam, jak pełnić służbę Ojczyźnie.

(Anna Tunkiewicz, zespół prasowy 4.W-MBOT)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze