Tarcza antyinflacyjna i nowe prawo złagodzą wzrosty domowych rachunków za gaz?

0

Podwyżki cen gazu ziemnego dotykają wszystkich Europejczyków. Jednak w Polsce podjęto zdecydowane działania w celu ich minimalizacji. Nowelizacja Prawa energetycznego, rządowa tarcza antyinflacyjna, dodatek osłonowy – dzięki tym narzędziom wzrosty na miesięcznych rachunkach gospodarstw domowych są zdecydowanie niższe od kilkusetprocentowych poziomów notowanych na giełdach.

Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na gaz w gospodarkach wychodzących z lockdownów, w połączeniu z niskim poziomem zapełnienia magazynów tego surowca po ostatniej zimie i nieprzyjacielską polityką Gazpromu, ograniczającego tranzyt gazu na zachód, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wywindowało o ponad 500 proc. ceny błękitnego paliwa na europejskich rynkach.

Giełdy, na których notowany jest gaz, są ze sobą silnie powiązane i mają na siebie bezpośredni wpływ. Gdy ceny idą w górę na światowych i europejskich giełdach, tak samo dzieje się na polskiej Towarowej Giełdzie Energii, na której spółki zajmujące się sprzedażą gazu do odbiorców końcowych, takie jak PGNiG Obrót Detaliczny, muszą najpierw kupić paliwo” – tłumaczy Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

PGNiG Obrót Detaliczny, odpowiadający za sprzedaż gazu ziemnego do ponad siedmiu milionów klientów w Polsce, wnikliwie analizuje wszystkie działania rządu zmierzające do maksymalnej ochrony gospodarstw domowych przed drastycznymi podwyżkami.

Dzięki przyjętej przez parlament nowelizacji Prawa energetycznego, zyskaliśmy możliwość rozłożenia wzrostu taryf na trzy lata. Złożyliśmy odpowiedni wniosek, który został zaakceptowany przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, do którego należy ostateczna decyzja w sprawie wysokości rachunków za gaz dla odbiorców w polskich gospodarstwach domowych. Dlatego, mimo rekordowych podwyżek cen gazu na europejskich rynkach, mogliśmy w Polsce ograniczyć wzrost całego rachunku dla odbiorcy indywidualnego średnio do 54 proc.”– mówi Henryk Mucha.

Dodatkowym elementem łagodzącym wpływ podwyżek rachunków za gaz na początku 2022 roku będzie przyjęcie rozwiązań w ramach tzw. rządowej tarczy antyinflacyjnej. Dzięki temu, w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2022 roku, stawka podatku VAT na paliwo gazowe zostanie obniżona z obecnych 23 proc. na 8 proc., co pozytywnie wpłynie na wysokość rachunku końcowego dla gospodarstw domowych.

Tarcza antyinflacyjna to skuteczne rozwiązanie. Co istotne, obniżka VAT przypadnie na początek 2022 roku, a więc na okres zimowy, w którym Polacy zużywają największe ilości gazu. To bardzo konkretne działanie, które pozytywnie przełoży się na budżety domowe. Na przykład rodzina, mieszkająca w domu ogrzewanym gazem, zaoszczędzi 297 zł w ciągu trzech miesięcy. Bez tych rozwiązań wzrosty na miesięcznych rachunkach Polaków byłyby zdecydowanie wyższe” – podkreśla Henryk Mucha.

Dodatkowym, specjalnym mechanizmem wsparcia dla gospodarstw domowych ma być również planowany na rok 2022 dodatek osłonowy, który w zależności od gospodarstwa domowego będzie mógł wynosić od 400 zł do blisko 1500 zł.

(źródło: PAP MediaRoom)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze