fot. Piotr Tomasz Suchta

25 kwietnia Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku oficjalnie otworzyło drogę wodną Pisz-Węgorzewo w systemie Wielkich Jezior Mazurskich. W tym sezonie wodniacy popłyną także po wyremontowanym Kanale Piękna Góra.

Z okazji rozpoczęcia nowego sezonu żeglugowego na drodze wodnej Pisz-Węgorzewo, po uprzednim przygotowaniu szlaku, a także zakończenia remontu dwóch kanałów: Piękna Góra i Tałckiego, zorganizowano briefing prasowy.

Chciałbym podziękować Panom Prezesom, bo ten proces inwestycyjny tutaj na Wielkich Jeziorach Mazurskich naprawdę nabiera kształtów. Za kilka dni rozpocznie się sezon żeglarski, cieszę się, że możemy ogłosić zakończenie tak ważnych prac. Teraz widać jak ważne jest, by w Polsce był jeden gospodarz dróg wodnych, czyli Wody Polskie – powiedział Wiceminister Infrastruktury Grzegorz Witkowski.

fot. Piotr Tomasz Suchta

Uroczyście otwieramy Szlak Wielkich Jezior Mazurskich i mamy szereg dobrych informacji. Zakończyliśmy prace na Kanale Piękna Góra i odebraliśmy Kanał Tałcki. Wkrótce ogłosimy przetarg na remont Kanału Giżyckiego i śluzy Guzianka I, a także na stopień Karwik. Remontujemy też pozostałe kanały, które mimo prowadzonych prac pozostają drożne. Przypomnę też, że Wody Polskie nie będą pobierały opłat za śluzowanie na śluzach Guzianka I i II. Zapraszam wszystkich na szlaki wodne Krainy Wielkich Jezior Mazurskich – podkreślił Prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

fot. Piotr Tomasz Suchta

W ramach trwającej od września modernizacji Kanału Piękna Góra udrożniono go do głębokości 1,6 m dla zapewnienia właściwych parametrów klasy drogi wodnej (I A) oraz przebudowano 140 m jego umocnień wraz z małą korektą główki wyjściowej na jezioro Kisajno. Zastosowano również technologię ścianek szczelnych stalowych zwieńczonych oczepem żelbetowym w celu długotrwałego i bezobsługowe użytkowania szlaku w przyszłości. Remont Kanału Piękna Góra przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa żeglugi na szlaku Bocznym: jez. Kisajno – jez. Niegocin. Gruntowną przebudowę w ciągu 1,5 roku prac przeszedł też Kanał Tałcki, na długości 1,6 km. W ramach inwestycji umocniono i pogłębiono dno kanału dla uzyskania wymaganej głębokości 1,6 m oraz zbudowano 8 przejść dla zwierząt w postaci opasek z kiszek faszynowych.

Wartość prac na Kanale Piękna Góra wyniosła ponad 3 mln zł, z czego dofinansowanie UE wyniosło prawie 2,4 mln zł, zaś na Kanale Tałckim 27 mln zł. Łączny koszt remontu pięciu kanałów: Grunwaldzkiego, Tałckiego, Mioduńskiego, Szymońskiego i Węgorzewskiego to ponad 150 milionów złotych, z czego dofinansowanie ze środków UE to  98 mln zł, wkład własny Wód Polskich 48 mln zł, a z budżetu państwa 17,5 mln zł.  

Inwestycje na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich są niezbędne ze względu na silną degradację i zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego. Ograniczona jest też drożność niektórych odcinków kanałów i jezior spowodowanych złym stanem technicznym urządzeń i budowli inżynierskich (śluzy, mostów, kładek itp.). Przebudowa kanałów przyczyni się do poprawy drożności szlaku wodnego, a co za tym idzie do wzrostu bezpieczeństwa, a także zwiększenia potencjał turystyczny regionu, z zachowaniem jego walorów środowiskowych – wyjaśnia Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku

fot. Piotr Tomasz Suchta

(PTS, Wody Polskie)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Dofof9

Te wstrente bazgroły na moście nie wygldaja dobrze 🙁

Meg

Cóż powstały bo jakiś pseudo artysta musiał zniszczyć elewacje tymi bazgrołami

J.Akoś

Debil nie artysta