Szkolna kampania społeczna „Bez przemocy” w giżyckiej „Jedynce” [WIDEO]

0

Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jana Pawła II w Giżycku zainicjowała szkolną kampanię społeczną „Bez Przemocy”, która ma na celu uświadomienie uczniom potrzeby bezpieczeństwa i szkodliwości zachowań agresywnych, wdrożenia zasad prawidłowej komunikacji interpersonalnej oraz stworzenia bezpiecznej i przyjaznej szkoły, zarówno dla uczniów, rodziców jak i jej pracowników.

Głównym zamierzeniem akcji było stworzenie filmu profilaktycznego, w którym uczniowie szkoły przy wsparciu koła teatralno-muzycznego – „Moja przygoda z teatrem” stanęli przed ważnym zadaniem. Bowiem to oni wcielili się w role oprawców oraz ofiar przemocy.

W filmie zaprezentowane zostały sceny przedstawiające różne formy agresji (psychicznej, fizycznej i cyberprzemocy). Aktorzy zaprezentowali kreatywne rozwiązania oraz sposoby właściwego reagowania na zjawisko przemocy, które w dobie XXI wieku stało się bardzo powszechne wśród dzieci i młodzieży.

Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że każdy z nas powinien być odpowiedzialny za tworzenie bezpiecznego i wolnego od agresji środowiska. Przemoc to problem, który będzie się rozprzestrzeniał jeśli pozostaniemy wobec niego obojętni. Podczas filmu, uczniowie zaapelowali do swoich kolegów i koleżanek, aby nie zamykali oczu na sygnały przemocy, nie używali obraźliwych słów ani nie znieważali innych, bo przecież słowa mogą równie mocno ranić i pozostawić w nas znaczący ślad.

Z filmu dowiadujemy się, że milczenie jest sprzymierzeńcem przemocy, utrzymuje ofiary w izolacji i lęku. Aktorzy podkreślili, że jeżeli ktoś czuje się zagrożony lub widzi, że ktoś inny jest ofiarą przemocy, nie powinien się wahać w szukaniu wsparcia. W filmie jest również mowa o tym, aby unikać rozpowszechniania obraźliwych treści w cyberprzestrzeni, ponieważ nikt z nas nie jest anonimowy. Pomysłodawcy filmu proponują naukę konstruktywnego rozwiązywania konfliktów. Hasłem końcowym profilaktycznej kampanii jest zachęcenie wszystkich do okazywania szacunku wobec drugiej osoby, akceptowania siebie nawzajem i reagowania na jakąkolwiek przemoc w naszym najbliższym otoczeniu.

Koordynatorzy: Joanna Wiadrowska, Ewelina Więckowska – Miara

Zapraszamy do obejrzenia filmu profilaktycznego „Bez Przemocy”

(UWAGA! Powyżej został umieszczony materiał wideo. Jeżeli go nie widzisz, oznacza to, że został zablokowany przez AdBlock. Wyłącz blokowanie reklam lub zmień ustawienia przeglądarki, żeby móc obejrzeć wideo. DZIĘKUJEMY!)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze