Szkoła podstawowa w Wydminach laureatem konkursu w ramach 7. edycji programu „Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy”

1

McDonald’s Polska już po raz 7. zorganizował skierowany do uczniów program edukacyjny dotyczący bezpiecznego poruszania się po drodze. Tegoroczna edycja skupia się na promowaniu widoczności na drodze i noszeniu odblasków. Objęła ona 30 000 uczniów z 887 szkół w całej Polsce. Program wspierał konkurs na najlepszą inicjatywę promującą bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a jedną z 3 zwycięskich szkół została Szkoła Podstawowa im. Feliksa Nowowiejskiego w Wydminach

 „Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy” to program edukacyjny organizowany już od 8 lat przez McDonald’s Polska. Skierowany jest do uczniów klas IV szkół podstawowych z całego kraju. W tym roku patronat nad akcją objęła Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i po raz kolejny wspiera ją Biuro Prewencji Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Do lokalnego promowania akcji wśród szkół aktywnie włączyli się również licencjobiorcy McDonald’s Polska.

W ramach aktywizacji szkół biorących udział w programie zorganizowano konkurs, który polegał na przygotowaniu i przeprowadzeniu przez uczniów szkół podstawowych, pod okiem nauczyciela, dowolnej inicjatywy promującej bezpieczeństwo na drodze lub poprawiającej szeroko rozumiane bezpieczeństwo w ruchu drogowym w otoczeniu szkoły, miejsca zamieszkania, w mieście lub w gminie. Prace oceniało jury, a najciekawsze realizacje zostały nagrodzone. Zwyciężyły Szkoła Podstawowa im. Feliksa Nowowiejskiego w Wydminach, Zespół Szkół w Prusicach – Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza oraz Szkoła Podstawowa nr 19 im. Bohaterów Westerplatte w Elblągu.

Wydmińska podstawówka stworzyła między innymi projekt nowego znaku drogowego, a klasa biorąca udział w programie zachęciła resztę szkoły do akcja malowania 15 metrowego plakatu z najważniejszymi znakami drogowymi. Te powstały również jako rysunki kredowe przed szkołą. Uczniowie pod opieką nauczyciela wychowania komunikacyjnego zorganizowali happening przed szkołą promujący bezpieczeństwo w ruchu drogowym i przestrzeganie znaków drogowych. Dodatkowymi aktywnościami było stworzenie kalendarza propagującego bezpieczne zachowania na drodze oraz bezpieczną turystykę rowerową. Wszystkie działania zostały zebrane w formie fotorelacji.

Wypadki na drogach stanowią poważny problem, wymagający szybkiego, profesjonalnego działania. Jesteśmy zadowoleni, że McDonald’s zorganizował program „Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy”. Otrzymany podręcznik z ćwiczeniami  bardzo wzbogacił warsztat pracy każdego ucznia podczas zajęć technicznych i wychowania komunikacyjnego w klasie czwartej. Strona bezpiecznajazda.com.pl zawiera wszystko, co potrzebne do przeprowadzenia zajęć i egzaminów na kartę rowerową. Dzieci chętnie korzystały z tej platformy, dzięki której mogły uczyć się poprzez zabawę. Zaangażowanie uczniów w sprawy bezpieczeństwa ma duże znaczenie, dlatego chętnie wzięliśmy z klasą udział w konkursie. Dzieci nauczyły się identyfikować zagrożenia i szukać właściwych rozwiązań. Zaangażowani w akcje rodzice stwierdzili, że program i konkurs pomógł dzieciom dorosnąć.” – mówi Elżbieta Januszkiewicz, nauczycielka ze zwycięskiej szkoły w Wydminach, koordynatorka programu.

Każda ze zwycięskich szkół otrzymała nagrody w postaci mobilnego miasteczka ruchu drogowego. Dla uczniów przewidziano drobne nagrody-upominki, a dla koordynatorów programu z wyróżnionych szkół – premie finansowe. Udział w konkursie był całkowicie bezpłatny.

Kolejna edycja programu była odpowiedzią na wciąż występujący problem wypadków drogowych z udziałem dzieci i niewystarczającą świadomość dotyczącą noszenia odblasków. Zajęcia z wychowania komunikacyjnego w ramach „Bezpiecznej Jazdy” były prowadzone na podstawie materiałów dydaktycznych przygotowanych przez ekspertów i pozytywnie zaopiniowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pakiet materiałów niezbędnych do realizacji zajęć składa się z materiałów metodycznych dla nauczycieli oraz zeszytów z ćwiczeniami dla wszystkich uczniów przystępujących do lekcji. Czwartoklasiści nauczyli się dzięki nim zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym oraz dowiedzieli się, jak ważna jest widoczność na drodze i noszenie odblasków. Dla wszystkich dzieci, które wykazały się teoretyczną i praktyczną wiedzą na temat odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym organizatorzy przewidzieli „pakiety bezpieczeństwa rowerzysty” – kamizelkę oraz dwie opaski odblaskowe. Dla niemal połowy uczniów uczestniczących w lekcjach, program zakończy się egzaminem na kartę rowerową. Każdy uczeń, który pozytywnie przejdzie proces edukacji, a także zda sprawdzian otrzyma kartę oraz odblaskowy zestaw bezpiecznego rowerzysty.

We wszystkich dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 130 000 dzieci z 4 100 szkół z całego kraju. Koszty związane z organizacją programu, finansowaniem pakietów dla uczniów oraz nagród dla szkół i nauczycieli w całości pokrywa organizator – firma McDonald’s Polska.

Ważnym elementem programu jest dedykowana strona internetowa www.bezpiecznajazda.com.pl. Prezentowane są tam wszystkie informacje dotyczące programu – istnieje również możliwość zgłaszania swojej szkoły, śledzenia postępów programu i wiele innych.

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Jam

Dobrze, że znaleźli jakąś niszę w której mogą osiągać sukcesy bo na naukę nie starczyło już czasu. Kolejny rok wyniki egzaminów w ogonie kraju. Czasem się zastanawiam, czy dzieci bez nauki nie napisały by lepiej 🙂