Szeregi WOT rosną w siłę. Terytorialsi złożyli przysięgę [ZDJĘCIA]

0
fot. 4WMBOT

W sobotę 29 kwietnia 2023 r. blisko 100 ochotników z Warmii i Mazur złożyło przysięgę wojskową w Kętrzynie. Tym samym żołnierze rozpoczęli służbę w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ochotnicy, którzy złożyli przysięgę, wstąpili w szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej 14 kwietnia w Giżycku. To mieszkańcy całego województwa warmińsko-mazurskiego o różnych zawodach, zainteresowaniach i pasjach – pracownicy administracji, nauczyciele i uczniowie, informatycy i rolnicy. Niemal 50 ochotników zasili szeregi batalionu lekkiej piechoty w Giżycku. Blisko o 25 terytorialsów powiększy się batalion w Ełku. Ponad 10% żołnierzy będzie kontynuowało szkolenie w Morągu. Pozostali przysięgający, ponad 15%, to ochotnicy, którzy proces trzyletniego szkolenia będą realizowali w Braniewie.

Przez szesnaście dni szkolili się w 41 Batalionie Lekkiej Piechoty w Giżycku, ucząc się taktyki, posługiwania bronią, strzelania, zakładania maski przeciwgazowej i jej właściwego użycia, poruszania się w terenie z wykorzystaniem busoli, czy udzielania pomocy medycznej na polu walki. Nie zabrakło zajęć z czytania map i wyznaczania kierunków marszu, a także obsługi radiostacji.

Wojsko Polskie potrzebuje takich ludzi jak Wy. Waszym podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa regionu, w którym mieszkacie. Zarówno w przypadku konfliktu zbrojnego, jak i sytuacji kryzysowych, czy klęsk żywiołowych. Macie chronić lokalną społeczność – służyć jej wsparciem i pomocą – powiedział podczas uroczystości pułkownik Jarosław Kowalski, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – To dopiero początek Waszej drogi wojskowej. Przed Wami kolejne wymagające etapy służby. Mogę Was zapewnić, że nie będzie łatwo. Na pewno będą to wymagające i innowacyjne szkolenia. Jestem przekonany, że z honorem sprostacie wszystkim niełatwym wyzwaniom, do czego w najwyższym stopniu zobowiązuje Was żołnierska przysięga – dodał dowódca.

Szkolenie nie było łatwe. Nasza determinacja i wytrwałość pomogły nam osiągnąć cel i dziś możemy powiedzieć, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczy chcieć i nie poddawać się. Ważne jest również wsparcie, którego nam nie zabrakło – powiedziała w imieniu wszystkich żołnierzy składających przysięgę, szeregowy Paulina Kamińska. Podziękowała dowódcom, instruktorom za pełną gotowość, zaangażowanie i wysoki profesjonalizm podczas szkolenia. – Dziękujemy Naszym rodzinom za wsparcie i wyrozumiałość. Za to, że możemy realizować nasze marzenia podejmując działania na rzecz dobra wspólnego – Naszej Ojczyzny – dodała.

Podczas uroczystości Pan Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski powiedział:

– Jestem zaszczycony i pełen podziwu dla Waszej gotowości do służby Ojczyźnie. Wasza determinacja jest inspirująca. Wybierając służbę w Wojsku Polskim wstępujecie na szlachetną drogę, która wymaga oddania, poświęceń i ciężkiej pracy. Wasza odwaga jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa.

W tym roku 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej obchodzić będzie już szóstą rocznicę powstania. Sześć lat funkcjonowania brygady to czas intensywnych szkoleń, przysiąg i nowych przedsięwzięć. Żołnierze brali udział w wielu szkoleniach specjalistycznych, głównie przeciwkryzysowych. Dużym sprawdzianem był udział w największych ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami. Były one źródłem zdobywania doświadczeń, ale przede wszystkim, sprawdzianem współpracy z wojskami operacyjnymi, innymi służbami oraz układem pozamilitarnym.

Nieszablonowe, innowacyjne rozwiązania i nowoczesne podejścia do szkolenia, sprawiły, że żołnierze wiedzą co mają robić, gdy pojawia się potrzeba udziału w akcjach. Brygada jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów funkcjonowania. Liczy ponad 3400 żołnierzy.

Każdy, kto chciałby zostać żołnierzem 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej może zgłosić się do brygadowego rekrutera. Kontakt znajduje się na stronie brygady: https://www.wojsko-polskie.pl/4bot/Rekruterzy/. Chęć udziału w szkoleniu można również zgłaszać bezpośrednio w Wojskowych Centrach Rekrutacji.

(Monika Jabłońska-Buder, Zespół prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej)

(kliknij w zdjęcie aby powiększyć)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze