Światowy Dzień Wody w Giżycku

2

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie serdecznie zaprasza 22.03.2019r. o godz. 10.00 na Obiekt Hydrotechniczny w Giżycku przy ul. Jeziornej 10, na obchody Światowego Dnia Wody.

W programie: pokazy ratownictwa na wodzie i lądzie, prezentacja sprzętu ratunkowego służb mundurowych, stoisko informacyjno-edukacyjne Wód Polskich oraz możliwość zwiedzenia jednostek pływających, którymi dysponuje Zarząd Zlewni w Giżycku.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z dnia 22 grudnia 1992 roku.  Święto ma na celu uświadomienie, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Wody brzmi „Dostęp do wody dla wszystkich”. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)  obecnie ponad miliard, 200 mln ludzi na świecie nie ma w ogóle  dostępu do czystej wody pitnej, w Europie jest ich ponad 100 mln.  Spośród wszystkich państw europejskich w Polsce mamy najniższe zasoby wody przypadające na 1 mieszkańca – ok 1600 m³/rok wody, a w okresach suszy wskaźnik ten spada nawet poniżej 1000m³/rok/osobę,  podczas gdy dla porównania, na jednego mieszkańca Europy przypada średnio w ciągu roku  ok 4500 m³, a na Ziemi ok 7300m³.

Istotnym problemem jest też pogarszająca się  jakość wód spowodowana działalnością człowieka. Rozwój urbanizacji, przemysłu, rolnictwa, wzrost liczby ludności Ziemi wpływa na większą eksploatację zasobów wodnych oraz wzrost ich zanieczyszczenia. Dodatkowo czynnikiem niekorzystnie wpływającym na stan hydrosfery są zmiany klimatyczne przynoszące ekstremalne warunki pogodowe, takie jak intensywne opady, powodzie czy susze.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ostrzega, że zapotrzebowanie na wodę  pitną wzrośnie o 55% do 2050 roku. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak cennym zasobem jest woda. Potrzebujemy jej do codziennego funkcjonowania, dlatego tak ważne jest, by nią rozsądnie gospodarować.

inf. prasowa 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
lala

Tegoroczny Światowy Dzień Wody obchodzimy pod hasłem: Leaving no one behina czyli: Nie zostawiając nikogo z tyłu”. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd – tak dowolną interpretacją hasła, która chyba ma za zadanie odwrócić uwagę od istoty i jego treści. I tak już dość ignorancji i niekompetencji. To hasło ma za zadanie zwrócić uwagę na problem nierównej i niesprawiedliwej dystrybucji zasobów wodnych i wynikające stąd często wykluczenie i ograniczenia dla rozwoju dużej części ludzkości.

Edyta

Super!!!!