Sulimy. 15 źrebiąt pod czujnym okiem trójki skrupulatnych jurorów [ZDJĘCIA]

0

To było piękne widowisko. W sobotnie południe w Sulimach spotkaliśmy się na Przeglądzie Źrebiąt Ras Zimnokrwistych. W 8. edycji tej uroczej imprezy dla miłośników koni i nie tylko swoje wspaniałe źrebięta wraz z klaczami zgłosiło 15 wystawców z regionu Warmii i Mazur, a nawet Podlasia.

Gminę Giżycko reprezentowali Julian Łuczko z Wilkas z Golden Gają, Piotr Bryndza z Upałt z Fidelem oraz Kacper Biaduń z Kąpu z Franczescą.

Na doskonale przygotowanym terenie sportowo-rekreacyjnym w centrum Sulim (pierwszy raz w tym miejscu) pojawiły się źrebięta rasy polski koń zimnokrwisty, polski koń zimnokrwisty w typie sztumskim i sokólskim oraz arden polski. Komisja pod wodzą dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Koni Adama Domżały oceniała typ, pokrój, zdrowie i ruch koni urodzonych w 2023 roku (w stępie i kłusie łącznie). Dwa pierwsze miejsca nie podlegały dyskusji, aby wyłonić zaś zdobywcę III miejsca trzeba było zorganizować dla czwórki źrebiąt dogrywkę, co pokazało, że poziom współzawodnictwa był niezwykle wyrównany. Najwyżej sklasyfikowano Lailę Kamila Królikowskiego z Trokajn (gmina Miłakowo – 9,18 pkt), Monę Marka Winczy z Wężówki (gmina Budry – 8,95 pkt) oraz Cygretę Jacka Sztamborskiego z Zastrużnego (gmina Orzysz – 8,70 pkt).

Najlepsi otrzymali karnety na zakupy w sklepach Agropol i Supik, puchary od W-MZHK, a wszystkie konie kantary. Zwycięzca poleci ponadto motolotnią w rejs nad Mazurami, laureaci II i III miejsca wybiorą się z kolei do Centrum Rehabilitacji & SPA w ośrodku AZS Wilkasy. Nasze interesujące wydarzenie podsumowała wspaniałym pokazem kaskaderka konna Anna Baszenko z zespołu Daniela Tomaszewskiego. Jej zachwycające ewolucje na przepięknych koniach obserwujący ją w promieniach słońca widzowie kwitowali westchnieniami zachwytu, a wisienką na torcie były końskie ukłony oraz stawanie jej podopiecznego na dwóch nogach.

Impreza przyciągnęła do Sulim całe rodziny, które zaprosiliśmy na przejażdżkę bryczką po wsi, dzieci miały także malowane tatuaże i zaplatane kolorowe warkoczyki. Wszystkie wzięły udział w konkursie plastycznym na wizerunek najpiękniejszego konia.

Imprezę przygotowali Gmina Giżycko, którą reprezentował oraz wręczał trofea wójt Marek Jasudowicz i Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wilkasach. Dziękujemy za pomoc przy realizacji przeglądu pracownikom Gminnego Zakładu Komunalnego w Bystrym i sołtysowi Sulim Karolowi Rapicie.

(Tekst, fot.: Waldemar Albowicz/GOKiR Wilkasy)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze