Straż Miejska sprawdza piece

3

Każdego roku, wraz z nadejściem chłodnych dni, przypominamy o bezwględnym zakazie spalania odpadów w piecach, kominkach i paleniskach. Problem dotyczy przede wszystkim domów jednorodzinnych.

Ze względu na wysokie koszty, lokatorzy zamiast tradycyjnego opału, wrzucają do pieca odpady, a w ten sposób nieświadomie trują siebie i najbliższych sąsiadów. Uwolnione podczas spalania śmieci toksyczne substancje, długo utrzymują się w lokalnym otoczeniu, zanieczyszczają giżyckie powietrze, wodę i ziemię.

Spalającym odpady w domowych piecach grozi mandat lub kara grzywny w wysokości nawet 5000 zł! Kontrolę instalacji mogą przeprowadzać funkcjonariusze giżyckiej Straży Miejskiej, a właściciel posesji ma obowiązek wskazać miejsce, w którym znajduje się piec i zgromadzony opał.

Pracownicy Urzędu Miejskiego (WGK) po raz kolejny przygotowali ulotkę informacyjną dotyczącą zakazu spalania odpadów, która wkrótce trafi do skrzynek pocztowych mieszkańców.

W myśl ustawy o odpadach i Kodeksu wykroczeń surowo zakazane jest spalanie odpadów w piecach i kotłowniach domowych, jak również na wolnym powietrzu.

  • Zgodnie z art. 191 ustawy odpadach (t.j. Dz. U. z 2020r., poz. 797 ze zm.) ,,kto wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”.
  • Zgodnie z art. 183 § 1 kodeksu karnego (t.j. Dz. U. z 2020r., poz. 1444) ,,kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Na podstawie art. 379 Prawa ochrony środowiska (t.j. Dz. z 2019r., poz. 1396 ze zm.) kontrolą domowych pieców na terenie Gminy Miejskiej Giżycko zajmuje się straż miejska.

Źródło: UM Giżycko (mojegizycko.pl)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Samorządowiec

Zapraszam na ul. Konarskiego do budynków komunalnych, palą w piecach czym popadnie. W domach jednorodzinnych śmieci się nie spala.

wzburzona

zapraszam do warsztatu samochodowego za plebanią kościoła ewangelickiego.
Truje całe centrum miasta.

mieszkanka

a nieładnie tak kablować