Straż Graniczna skontrolowała pracę cudzoziemców

0

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej sprawdzili legalność zatrudnienia cudzoziemców na Warmii i Mazurach. Od stycznia do końca października br. kontrolą objęli ponad 5 000 obcokrajowców. Funkcjonariusze SG stwierdzili, że 819 osób pracowało niezgodnie z przepisami.

Najwięcej nielegalnie pracujących było obywateli Ukrainy – 72%. Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini – 12%, na trzecim Gruzini – 6%. Właściciele firm zatrudniali pracowników zza granicy bez zezwolenia oraz na innych warunkach niż określone to było w zezwoleniu. Przedsiębiorcy nie podpisywali też żadnych umów z cudzoziemcami.

Funkcjonariusze SG stwierdzili, że najwięcej cudzoziemców pracowało niezgodnie z przepisami w branży budowlanej – 21%, agencji pośrednictwa pracy – 18%. Natomiast w usługach nielegalnie zatrudnionych było – 14%. W turystyce i gastronomii po – 12%, a w zakładach produkcyjnych – 9%, w transporcie – 8%. W analizowanym okresie najwięcej uchybień w zatrudnieniu było w powiecie olsztyńskim – 31%, mrągowskim – 14%, ełckim – 9%, ostródzkim – 8% . W giżyckim – 6%, kętrzyńskim – 5%, bartoszyckim i piskim po – 4%, a w węgorzewskim, gołdapskim, braniewskim i iławskim – po 3%.

Od początku roku do 31 października sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym pracodawcom grzywny na kwotę ponad 132 tys. zł.

(WMOSG)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze