Straciła blisko 20 tys. zł przez oszustwo „na bankowca”

5

Policjanci ostrzegają przed oszustami podającymi się za pracowników banku. W ten sposób z konta mieszkanki Kętrzyna zniknęło blisko 20 000 złotych.

Początek zazwyczaj jest taki sam.

-„Oszust dzwoni do konkretnej osoby i podaje się za konsultanta bankowego. Numer telefonu, z którego dzwoni fałszywy pracownik banku jest oficjalnym numerem banku, który można potwierdzić na stronie internetowej. Dzwoniący informuje o niepokojących transakcjach na koncie ofiary. Aby zapobiec i unieważnić te przelewy „konsultant” poleca zainstalowanie aplikacji, która umożliwia mu wykonywanie zdalnych działań na smartfonie lub komputerze rozmówcy. W ten sposób oszust uzyskuje dostęp do urządzenia ofiary i tym samym konta, z którego wykonuje przelewy, a następnie wypłaca zgromadzone na nim środki” – informują policjanci 

Tak właśnie było w przypadku mieszkanki Kętrzyna, która została oszukana przez mężczyzn podających się za pracowników banku.

Z relacji pokrzywdzonej wynika, że oszuści mieli wschodni akcent. Dzwoniący mężczyzna poinformował klientkę banku o podejrzanym przelewie z jej konta w wysokości 44 tysięcy złotych, który miał być zablokowany. „Konsultant” dzwonił z oficjalnego numeru telefonu banku.

Dzwoniący mężczyzna powiedział, że istnieje możliwość unieważnienia tej wypłaty poprzez zainstalowanie odpowiedniej aplikacji. Aplikacja miała dodatkowo zapewnić bezpieczeństwo finansowe przed kolejnymi kradzieżami pieniędzy z konta bankowego. Ofiara ściągnęła wskazaną aplikację i postępowała zgodnie ze wskazówkami kolejnego „pracownika banku”. Tym sposobem z konta kobiety zniknęło blisko 20 000  złotych.

Funkcjonariusze przyjęli od pokrzywdzonej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa na jej szkodę. Policjanci teraz prowadzą czynności mające na celu wyjaśnienie sprawy oraz ustalenie i zatrzymanie sprawcy.

(źródło: KWP Olsztyn)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
westt

Za głupotę się płaci. Milion razy już pisano, masz problem, to idź do Banku i załatw, a nie przez telefon.

Wyimaginowany

To właśnie te wspaniałe smartfony, fejsbuki itp co każdy chce mieć i dzięki czemu ma wszystkie swoje dane w jednym miejscu.

mała

popieram. kiedyś w noki 3310 można było ewentualnie pograć w węża

uhu

albo wbijać gwoździe

westt

No cóż, za „naiwność” się płaci tym razem 20 tys.