Sprzedajesz lub kupujesz na OLX? Policja ostrzega przed oszustami

0

W obecnych czasach większość zakupów dokonywana jest przez internet. Oszuści korzystają z tej okazji i modyfikują swoje przestępcze strategie. Niedawno pojawiły się nowe oszustwa, związane z platformą OLX. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Od pewnego czasu oszuści w celu wyłudzenia dostępu do naszego konta w banku wykorzystują platformę OLX. W tym przypadku ofiarami są sprzedawcy. Oszust wyszukuje ofertę i nawiązuje ze sprzedawcą rozmowę najczęściej za pomocą aplikacji WhatsApp. Dopytuje, czy oferta jest wciąż aktualna, pyta o szczegóły przedmiotu. Chce wzbudzić tym samym zaufanie. Po krótkiej wymianie zdań, przestępca deklaruje chęć kupna przedmiotu i nalega by całą transakcję ze względów bezpieczeństwa lub darmowej dostawy sfinalizować poprzez nową formę płatności w serwisie ogłoszeniowym.

Oszust udziela wskazówek, w jaki sposób to zrobić. Proponuje natychmiastową wpłatę środków, a następnie przesyła instrukcję wraz z linkiem do rzekomego odbioru płatności. Klikając trafiamy na stronę łudząco podobną do strony portalu aukcyjnego. Należy koniecznie zwróć uwagę na szczegóły w adresie. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych karty płatniczej m.in. numeru karty, ważności oraz stanu środków na koncie. Jeśli to wypełnimy oszust ma już wszystko, żeby nas okraść.

Pamiętajmy, aby otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot wytarczy podać tylko numer konta. Oszuści przerabiają całe strony na swoich domenach, w ten sposób pokrzywdzony myśli, że dokonuje płatności na stronie OLX, a w rzeczywistości działają na stornie sprawcy.

Jak się ustrzec przed oszustami?

Jeśli mamy jakieś wątpliwości dotyczące prawdziwości otrzymanej wiadomości, lepiej skontaktować się z infolinią firmy, która rzekomo wysłała nam wiadomość. Naszą uwagę powinny zwrócić również przekręcone litery, dodatkowe kropki, błędy, czy brak polskich znaków. Przypominamy wszystkim użytkownikom urządzeń z dostępem do Internetu, aby pilnowali swoich haseł dostępowych. Pamiętajmy, żeby weryfikować kto i co do nas pisze. Nie wpisujmy nigdzie numeru swojej karty. Pamiętajmy, aby nigdy nie otwierać linków od obcych i ignorować takie sms’y. Za każdym razem należy wylogować się z aplikacji po zakończeniu jej użytkowania.

Źródło: KPP Giżycko

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze