Skarbówka sprawdzi paragony w kurortach

0

Kontrolerzy skarbowi ruszyli do miejscowości turystycznych, by sprawdzić, czy smażalnie ryb, lodziarnie i pensjonaty używają kas fiskalnych, a także wystawiają paragony. Sposobem kontroli mają być m.in. nabycia sprawdzające, filmowane miniaturowymi kamerami, a za nieprawidłowości mają być wystawiane co najmniej tysiączłotowe mandaty – informuje serwis Prawo.pl.

Od 4 lipca do 28 sierpnia kontrolerzy skarbowi prowadzą akcję „Lato 2022”, obliczoną na zwalczanie szarej strefy w branży turystycznej – na ich celowniku znajdą się popularne miejscowości wypoczynkowe oraz działające tam hotele, punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu turystycznego i inne miejsca, gdzie turyści wydają pieniądze. Takie akcje podejmowano już w poprzednich sezonach letnich, ale tegoroczna akcja ma być wyjątkowa.

Jak donosi serwis Prawo.pl, teraz kontrolerzy mają wykorzystywać nowe uprawnienie, czyli tzw. nabycie sprawdzające, które polega na tym, że kontroler incognito kupuje towar lub usługę, po czym ujawnia kim jest i wystawia mandat, jeśli stwierdzi np. że nie wydano mu paragonu; kontrolerzy otrzymali nieformalne zalecenie, by za nieprawidłowości wystawiać mandaty nie niższe, niż tysiąc złotych; nabycia sprawdzające mają być filmowane miniaturowymi kamerami. Do tego kontrolerom wyznaczono dość ambitne cele – mają działać w dwuosobowych zespołach, a – jak podaje Prawo.pl – od każdego zespołu oczekuje się, że każdego dnia pracy dokona 12-18 nabyć sprawdzających.

Portal Prawo.pl pisze, że Ministerstwo Finansów zapytane o wakacyjne działania skarbówki odpowiedziało, że chodzi o „zwiększenie stopnia prawidłowości wypełniania obowiązków podatkowych przez podmioty prowadzące ewidencję sprzedaży towarów i usług przy zastosowaniu kas rejestrujących”, a akcja ma mieć też wpływ na „zmniejszenie luki podatkowej, zapewnienie uczciwej konkurencji, wspieranie rzetelnych podatników oraz budowanie świadomości prawno-podatkowej społeczeństwa”.

Według portalu resort finansów deklaruje, że skala tegorocznej akcji będzie nie mniejsza, niż wcześniejszych – ubiegłorocznego lata skarbówka dokonała prawie 62 tys. kontroli.

(Źródło informacji: PAP MediaRoom)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze