Sąd Rejonowy w Giżycku stopniowo wraca do pracy sprzed pandemii

0

W związku z wejściem w życie tzw. Tarczy Antykryzysowej 3.0 w części sądów rejonowych okręgu olsztyńskiego otwarte zostały biura obsługi interesantów, biura podawcze czy czytelnie akt.

W podpisanej w ub. tygodniu nowej Tarczy Antykryzysowej zostały zawarte przepisy dotyczące m.in. sądownictwa. W ich myśl już od 18 maja 2020 r. w sądach okręgu olsztyńskiego wznowiono funkcjonowanie licznych komórek organizacyjnych, takich jak biura podawcze, biura obsługi interesantów czy czytelnie akt. Wznawiane są również terminy procesowe w części kategorii spraw. Jednak wybierając się teraz do sądu należy mieć także na uwadze szereg obowiązujących obostrzeń sanitarnych wprowadzonych w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia się koronawirusem.

Sąd Rejonowy w Giżycku

Sąd Rejonowy w Giżycku z uwagi na ograniczone możliwości zapewnienia pracownikom i interesantom bezpieczeństwa sanitarnego jeszcze do końca maja br. będzie funkcjonował tak, jak dotychczas. Natomiast od 1 czerwca 2020 r. jest planowane wprowadzenie licznych nowych rozwiązań w funkcjonowaniu Sądu.

Każda osoba wchodząca do budynków będzie zobowiązana nosić zasłonę ust i twarzy, zdezynfekować ręce oraz poddać się pomiarowi temperatury. W budynkach Sądu zostaną wyznaczone strefy dostępne tylko dla pracowników oraz strefy dostępne dla interesantów, w tym również stron postępowania, pełnomocników i obrońców z zachowaniem odpowiedniej odległości, – co najmniej 2 metry, bez możliwości wchodzenia do sekretariatów poszczególnych wydziałów. Interesanci wydziałów ksiąg wieczystych będą obsługiwani tylko w zakresie składanych wniosków o wpis hipotek – wnioski będzie można pozostawić w budynku Sądu, po uzyskaniu potwierdzenia wpływu wniosku. Pozostałe wnioski składane będą korespondencyjnie.

Wezwania do świadków będą kierowane na określone godziny wraz z informacją, że wcześniejsze przybycie jest niemożliwe ze względu na konieczność zachowania dystansu.

Pracownicy Biura Obsługi Interesanta będą przyjmować osoby po wcześniejszym telefonicznym wyznaczeniu godziny przyjęcia np. w celu zapoznania się z aktami sprawy – dotyczy to również prokuratorów oraz adwokatów i radców prawnych.

Z kolei pracownicy Biura Podawczego będą przyjmować korespondencję od interesantów w kolejności, pojedynczo tak, aby w pokoju znajdowała się jedna osoba, a pozostałe oczekują na swoją kolej na zewnątrz budynku Sądu.

Na salach rozpraw zostaną zamontowane przesłony na stołach sędziowskich oraz tych dostępnych dla stron. Publiczność na rozprawy zostanie wpuszczona jedynie na podstawie karty wejścia – po uprzednim zgłoszeniu zamiaru udziału w rozprawie lub posiedzeniu w odpowiednim wydziale Sądu i otrzymaniu karty wejścia.

W Sądzie Rejonowym w Giżycku nie jest przewidziana praca zmianowa.

Źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze