Łódzki rynek nieruchomości deweloperskich jest bardzo różnorodny i ciągle się uzupełnia w nowe inwestycje. Popyt na mieszkania jest niezmiennie wysoki, mimo że ceny stopniowo idą w górę – podwyżki cenowe jednak nie powstrzymują nabywców. Popyt jest wysoki zarówno na mieszkania do użytku własnego, jak i na lokale inwestycyjne.

W dzisiejszym przeglądzie rynku inwestycji mieszkaniowych w Łodzi analizujemy:

  • co jest w ofercie;
  • gdzie się buduje nowe mieszkania;
  • jakie są oferty dla inwestorów w nieruchomości.

Dla każdego coś fajnego

Na terenie Łodzi obecnie działa ponad 80 firm deweloperskich specjalizujących się w różnych sektorach mieszkaniówki. Różnorodność specjalizacji oraz walory miasta sprawiają, że oferta nieruchomości od dewelopera jest bardzo rozmaita. Są to:

  • tradycyjne osiedla wielorodzinne – zarówno rozległe i realizowane etapowo, jak i kameralne, składające się zaledwie z kilku bloków o niskiej zabudowie;
  • wolnostojące budynki o różnorodnej zabudowie i stylistyce, często uzupełnione w część usługową;
  • różnorodne inwestycje zaprojektowane w zrewitalizowanych obiektach;
  • kompleksy apartamentowe dedykowane inwestorom w nieruchomości – w tym mikroapartamenty czy lofty;
  • inwestycje typu mixed-use – najnowocześniejszy typ nieruchomości łączących w sobie kilka funkcji: mieszkaniową, usługową, biurową, rozrywkową i inne;
  • domy jednorodzinne – Łódź oferuje też dużo inwestycji typu jednorodzinnego; wyróżniają się różnorodną zabudową (domy wolnostojące, szeregowe, bliźniaki).

Gdzie się buduje nowe nieruchomości

Nowe mieszkania, apartamenty i domy powstają w każdej części Łodzi – począwszy od Śródmieścia i Starego Widzewa a kończąc na dzielnicach krańcowych.

W obrębie centralnych osiedli administracyjnych – Śródmieście Wschód, Bałuty Doły, Stary Widzew,  Katedralna, Górniak, Stare Polesie – spotkamy najwięcej inwestycji zaprojektowanych na terenie zrewitalizowanych obiektów. Obecnie są to kompleksy mieszkaniowo-usługowe o podwyższonym standardzie bądź też luksusowe apartamenty inwestycyjne.

Na terenie osiedli Rokicie, Stoki, Widzew Wschód, Mileszki, Złotno, Julianów są wznoszone przeważnie osiedla wielorodzinne – tu kupimy mieszkanie w cenie dużo przystępniejszej, niż w okolicach centrum.

W dzielnicach krańcowych oraz na przedmieściach Łodzi intensywnie buduje się osiedla typu jednorodzinnego o różnorodnych konfiguracjach i specyfice.

Co ciekawego dla inwestora

Łódź ma wyjątkowo dużo nieruchomości do zaoferowania pod wynajem – są to specyficzne projekty, od początku realizowane z myślą o inwestorach. Wyróżniają się wysokim standardem wykonania i są zaopatrzone w dodatkowe udogodnienia – na przykład, prywatne strefy fitness i spa, sale konferencyjne, coworkingi, usługi itd.

Ponadto, apartamenty w Łodzi są często objęte obsługą operatora najmu, co sprowadza zaangażowanie inwestora w proces gospodarowania nieruchomości do minimum.

Większość apartamentów inwestycyjnych znajduje się w okolicach centrum, i często mieści się w obrębie inwestycji przewidujących rewitalizację zabytkowych obiektów.

(artykuł partnerski)

Reklama