Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gminie Giżycko

5

Gmina Giżycko, dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w ramach realizacji projektu pn. „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gminie Giżycko” zakupiła trzy elektryczne autobusy niskopodłogowe z napędem elektrycznym, wyposażone w urządzenia aplikacji informacji pasażerskiej.

Pojazdy typu Yutong E9, które dostarczyła firma Busnex Poland mogą pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Niskopodłogowa konstrukcja, klimatyzacja, a także wyposażenie autobusów w ładowarki do telefonów zapewniają pasażerom bezpieczną i komfortową podróż. 

W ramach przedmiotowego projektu do ładowania pojazdów zakupiono stację ładowania typu wolnego oraz ładowarkę warsztatową, a także dokonano na terenie gminy wymiany 311 szt. opraw oświetlenia zewnętrznego na energooszczędne typu LED.

Dzięki realizacji przedsięwzięcia nastąpi redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza do atmosfery, a tym samym poprawa jakości i ochrony środowiska. Projekt wpłynie również na podniesienie świadomości ekologicznej społeczności lokalnej, upowszechni i zachęci do korzystania z publicznego transportu zbiorowego.

Pasażerowie z terenu gminy i miasta oraz przyjezdni turyści od dnia 1 marca 2023 roku mogą bezpłatnie podróżować nie tylko nowymi pojazdami, ale także korzystać bez ponoszenia żadnych opłat z całej komunikacji autobusowej prowadzonej przez Gminny Zakład Komunalny Sp. z o.o. w Bystrym.

Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego stanowiło 80,99% całkowitych kosztów zadania i wyniosło prawie 5,7 mln zł.

Urząd Gminy Giżycko

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
kolo

Fajne elektryki, ale podejrzewam, że w bagażnikach mają kiełbachę wyborczą:)

Luki

Haha jestem elektryczny a prąd mam z węgla

Michał

Ekologia pełnym węglem xD

Eko

Mamy go też z odnawialnych źródeł energii, których jest sporo na terenie gminy Giżycko np. biogazownia, farma fotowoltaiczna

m.k.

Naprawdę?