Ruszyły wybory sołtysów i rad sołeckich w gminie Giżycko. W poniedziałek (9 stycznia) wybrani zostali sołtysi w Bogacku i Kamionkach. 

W styczniu na terenie gminy Giżycko rozpoczęły się zebrania wiejskie, podczas których mieszkańcy wybierają sołtysów i rady sołeckie na kolejną kadencję. Pierwsze spotkania odbyły się 9 stycznia w Bogacku i Kamionkach. 

W Bogacku funkcję sołtysa pełnić będzie jak dotychczas Pan Daniel Skrobisz.

Zebranie wiejskie w Bogacku – fot. Marek Jasudowicz – Wójt Gminy Giżycko
Zebranie wiejskie w Bogacku – fot. Marek Jasudowicz – Wójt Gminy Giżycko

Natomiast w Kamionkach mieszkańcy jednogłośnie zdecydowali, że szefem sołectwa na 9 kadencję zostanie Pan Ryszard Mazurczyk.

Zebranie wiejskie w Kamionkach – fot. Marek Jasudowicz – Wójt Gminy Giżycko
Zebranie wiejskie w Kamionkach – fot. Marek Jasudowicz – Wójt Gminy Giżycko

Zebrania wiejskie w pozostałych miejscowościach gminy Giżycko zaplanowano na kolejne dni stycznia i lutego. Dokładne terminy można sprawdzić klikając w poniższy link. 

Terminy zebrań wiejskich w gminie Giżycko – wybory sołtysów i rad sołeckich w 2023 roku (kliknij)

Sołectwo jest najmniejszą jednostką samorządu gminnego i choć nie jest jednostką samodzielną, posiada własne organy władzy. Władzą wykonawczą jest sołtys, uchwałodawczą – zebranie wiejskie, natomiast rada sołecka pełni funkcje doradcze.

Sołtys jest łącznikiem między mieszkańcami a organami władzy gminy, czyli wójtem i radą gminy. Powinien informować władze o problemach i potrzebach mieszkańców swojego sołectwa, jednocześnie przekazywać mieszkańcom treści zarządzeń, decyzji wójta oraz uchwał podjętych przez radę gminy.

Sołtys organizuje wspólne prace mieszkańców sołectwa. Do jego zadań należy także zbieranie opłat za podatek.

PTS

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze