Rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 w województwie warmińsko-mazurskim

0

Pierwszą grupę osób zaszczepiono w niedzielę 27 grudnia w Szpitalu Powiatowym w Ostródzie. Jako pierwsza szczepionkę otrzymała Danuta Żurawska, pielęgniarka oddziałowa z oddziału dziecięcego. W szpitalu w Ostródzie szczepionkę przyjęło w sumie 20 osób z tzw. grupy „0”. Szczepienia odbyły się również w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie i Szpitalu Wojewódzkim w Elblągu.

W tzw. etapie „0” szczepiony jest personel szpitali i przychodni (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, pracownicy administracji), ponadto pracownicy sanepidu, aptek, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, osoby zatrudnione na uczelniach medycznych i studenci kierunków medycznych. Następnie szczepieni będą seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 – prawie 10 tys. dawek – dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w których prowadzone są szczepienia osób najbardziej narażonych na zakażenie. Na Warmię i Mazury trafiło 525 dawek szczepionki do 4 szpitali: w Ostródzie, Szpitala Dziecięcego w Olsztynie oraz szpitali: Miejskiego i Wojewódzkiego w Elblągu.

Kolejna partia – 300 tysięcy dawek – przyjedzie do Polski w przyszłym tygodniu i trafi do ponad 500 szpitali. Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 miliona dawek. W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy przyjęli właśnie pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.

Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. Właśnie dlatego informacje o jej przebiegu umieszczane są na bieżąco na stronie gov.pl/web/szczepimysie. Znajdują się tam najświeższe doniesienia, komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Olsztynie

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze