Zabytkowa kamienica przy ul. Warszawskiej 17/fot. Piotr Suchta

W poniedziałek 7 lutego miasto przekazało plac budowy budynku na ul. Warszawskiej 17. Remontem kamienicy zajmie się Spółdzielnia Wielobranżowa „Niegocin”. 

Zabytek, od co najmniej 50 lat, pełnił rolę gastronomiczną, wystawienniczą i kulturalną. W małej kamieniczce przy ul. Warszawskiej 17 z poł. XIX w., jednym z najstarszych budynków murowanych w Giżycku o konstrukcji szachulcowej, na przestrzeni lat, mieściła się piekarnia Otto Regelskiego, najstarszy w mieście dom mieszkalny, a nawet zakład krawiecki. Później budynek stał się siedzibą Izby Regionalnej Towarzystwa Miłośników Ziemi Giżyckiej i kolejno siedzibą Stowarzyszenia „Wspólnota Mazurska” i „Archiwum Mazurskiego” znaną jako Jazz Club Galeria. Ostatnią funkcję pełnił aż do pożaru w styczniu 2011 r.

Budynek przez ponad 10 lat był nieużytkowany. W 2017 roku miasto odkupiło budynek od Stowarzyszenia „Wspólnota Mazurska”. Po pełnej modernizacji, przeprowadzonej pod okiem konserwatora zabytków, budynek stanie się nowym miejscem spotkań kulturalnych i siedzibą Giżyckiego Archiwum Cyfrowego. 

Zakres prowadzonych prac jest bardzo szeroki i obejmuje roboty rozbiórkowe, budowlane, zabezpieczające, instalacje sanitarne i roboty drogowe. Najważniejsze rezultaty prac to m. in.: wymiana więźby dachowej z zachowaniem oryginalnego pokrycia dachowego, docieplenie stropu nad poddaszem, wykonanie stropu nad parterem, wykonanie schodów na poddasze i do piwnicy, wykonanie posadzek, wymurowanie ścianek działowych, wykonanie posadzek, wykonanie okładzin ściennych wraz z tynkowaniem i malowaniem, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, wykonanie tynków zewnętrznych i malowanie elewacji– przekazuje Urząd Miejski w Giżycku

Przebudowie i modernizacji zostanie również poddana cała instalacja sanitarna.

Zmiany pojawią się także na tarasie i wokół niego. Wykorzystane zostaną jednak istniejące elementy jak kostka granitowa i balustrada. Konieczne będzie wykonanie murów oporowych– dodają urzędnicy z miejskiego ratusza 

Przy budynku rośnie wiekowa lipa. Jak podkreśla burmistrz Giżycka – Nikt nie zakłada wycinki, ale w wyniku koniecznych prac budowlanych, drzewo może stracić statykę i samo może się przewrócić… Poza pracami zabezpieczającymi mogą być konieczne inne zabiegi. Określi to dendrolog.

Prace remontowe mają zakończyć się jesienią 2022 roku. Koszt modernizacji budynku to 1,6 mln zł. 

(informacja: Urząd Miejski w Giżycku) 

 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze