Rok po obniżeniu wieku emerytalnego

0

1 października minął rok od wprowadzenia obniżonego wieku emerytalnego. W przeciągu roku wniosek o świadczenie emerytalne złożyło prawie 20 tys. osób. W skali kraju ponad 730 tys. to osoby korzystające ze świadczeń w związku z obniżeniem wieku uprawniającego do przejścia na upragnioną emeryturę, a w Olsztynie jest to  ponad 18 tys. Spośród nowych emerytów, aż  9730 osób otrzymuje wypłatę świadczenia na konto bankowe, a zaledwie  4100 zdecydowało się na dostarczenie za pomocą przekazu pocztowego. Przypomnijmy, obecnie kobiety muszą mieć ukończone 60 lat a mężczyźni 65 aby dołączyć do grona emerytów.

Mieszkańcy Olsztyna chętnie skorzystali z możliwości wcześniejszego przejścia na upragnioną emeryturę. Wysokość przyznanych świadczeń  w naszym oddziale ZUS nie jest najwyższa, jednak nie jesteśmy najuboższym regionem. Najniższą emeryturę otrzymują kobiety z Radomia, tj. 1460zł, natomiast najubożsi mężczyźni żyją w Biłgoraju- tam świadczenie wynosi ponad 2130zł. Najwyższe emerytury dla kobiet wypłacane są w Warszawie, gdzie wysokość świadczenia wynosi ponad 2150zł. Natomiast najbogatsi emeryci mężczyźni mieszkają w Rybniku, a tam wysokość emerytury wynosi prawie 3600zł.

Średnie świadczenie dla kobiety w Olsztynie wynosi ponad 1500 zł, natomiast dla mężczyzn prawie 2450zł. Różnica  w wysokości emerytury między paniami a panami jest bardzo duża- informuje  Anna Ilukiewicz Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  województwa warmińsko-mazurskiego.

W sumie wniosek o emeryturę złożyło w naszym województwie ponad 29 300 osób. Jednak część z tych osób jeszcze nie otrzymała wypłaty. Wiele z nich zostało zawieszonych z uwagi na kontynuowanie zatrudnienia lub na wniosek świadczeniobiorcy. Takie świadczenia są przygotowane do wypłaty, teraz wystarczy tylko ruch ze strony świadczeniobiorcy i ZUS podejmie wypłatę naliczonego już świadczenia.

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

województwa warmińsko-mazurskiego

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze