Relacja z koncertu z okazji 15-lecia pracy artystycznej Pani Krystyny Rekosz

0

W sobotę 19 listopada w sali widowiskowej Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie odbył się koncert z okazji jubileuszu 15-lecia pracy artystycznej jako instruktor Zespołu Ludowego Sterławiacy choreograf Pani Krystyny Rekosz.

W trakcie koncertu wystąpiły Przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rynie, Zespół Ryńskie Wrzosy, Zespół Pieśni i Tańca Kruklanki, Warmińska Kuźnia oraz Ludowy Zespół Sterławiacy.

Tego popołudnia sala widowiskowa RPEKiT przepełniona została po brzegi kulturą ludową naszego regionu, co było wspaniałą lekcją, ale i muzyczną ucztą dla wszystkich tych, którzy zdecydowali się uczestniczyć w koncercie.

Krystyna Rekosz 

Jako młoda dziewczyna przez pięć lat była członkiem Zespołu „Ciechanów, tam poznała pracę od podszewki i bez tego nie potrafi żyć. Ukończyła dwuletnie studium w Gdańsku. Następnie 4-letnie Studium Choreografii w Warszawie.

Prowadziła kolejno mniejsze i większe Zespoły Pieśni i Tańca w Białej Piskiej i Kętrzynie, by od 1971 osiąść w Giżycku i tu upowszechniać swoją wiedzę i pasję pracy z młodzieżą, najpierw w Domu Kultury w Giżycku, Zespole Szkół Rolniczych w Giżycku gdzie prowadziła wiele zajęć pozalekcyjnych. W międzyczasie dojeżdżała na zajęcia z młodzieżą, tworząc choreografię w Zespole Agrokompleks Kętrzyn a później Zespole Ludowym Suwalszczyzna.

Przez 11 lat swoje umiejętności choreograficzne przekazywała zespołowi Ludowemu Giżycko. Od 15 lat jest głównym prowadzącym i instruktorem choreografii w Zespole Ludowym Sterławiacy a także reaktywuje zespół Pieśni i Tańca Kruklanki.

Pani Krystyna od wielu lat upowszechnia nabytą wiedzę poprzez przygotowywanie zespołów na różne konkursy i przeglądy. Jej pasja w odtwarzaniu zapomnianych i przekazywanych przez najstarsze pokolenia utworów, pieśni i tańców mazurskich ma swoje odzwierciedlenie w prezentowanych suitach w czasie występów. Zespół Sterławiacy rok rocznie prezentuje nowe opracowania folkloru Warmii i Mazur z zachowaniem gwary tego regonu.

Oto najważniejsze nagrody zdobyte przez Ludowy Zespół Sterławiacy w okresie współpracy z Panią Krystyną Rekosz:

I miejsce i nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tym roku 2022r. w Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach

II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach 2019 r.

Nagroda Burmistrza Jezioran i nagroda Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2017 oraz „Jezioranka 2016”, „Jezioranka 2012”, „Jezioranka 2018”

III miejsce na Festiwalu kultur – Warmia, Mazury, Powiśle w Gietrzwałdzie w 2022 r.

I miejsce na Festiwalu Kultur”U noju na Warniji „w Gietrzwałdzie w 2019 r.

I miejsce na Festiwalu Kultur w Olsztynie w 2018 r

I miejsce na II Przeglądzie Mazurskiej Piosenki Ludowej w Kruklankach w 2019 r.

Każdy przegląd, konkurs to konfrontacja z tradycją oraz przekazywanie zwyczajów ludowych kolejnym pokoleniom. Te sukcesy nie były by możliwe gdyby nie wkład pracy Pani Krystyny w upowszechnianie kultury i dziedzictwa narodowego Warmii i Mazur.

Pani Krystynie Rekosz życzymy dalszych sukcesów oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Pani zaangażowanie w krzewienie kultury naszego regionu jest nieocenione. Współpraca z Panią to zaszczy.

Tekst, fot.: Elza Fitza/RPEKiT w Rynie

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze