fot. II Liceum Ogólnokształcące w Giżycku

W połowie września 2022 roku, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku wzięli udział w wycieczce oraz warsztatach językowych w Zjednoczonym Królestwie.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wycieczki:

„Podczas czterodniowego pobytu udało nam się zwiedzić największe książkowe atrakcje Londynu oraz spędziliśmy wspaniały dzień w Oksfordzie, gdzie między innymi zobaczyliśmy miasteczko uniwersyteckie i słynną Bibliotekę Bodlejańską, do której trafia jeden egzemplarz każdej książki wydanej w Wielkiej Brytanii. Uczniowie zyskali również możliwość bliższego kontaktu z językiem angielskim, dzięki rozmowom z brytyjskimi rodzinami, które gościły nas w swoich domach oraz podczas kulturowych i językowych lekcji warsztatowych przeprowadzanych przez panią Marię.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy w dzielnicy Greenwich, która najbardziej słynie z przechodzącego tam południka zero. Przeszliśmy przez przepiękny park, położony na niewielkim wzniesieniu, z którego rozpościera się niezapomniany widok na centralny Londyn. Odwiedziliśmy również Tower of London, wiktoriański most zwodzony Tower Bridge, przeolbrzymie Muzeum Historii Naturalnej, gdzie największe wrażenie robi dział paleontologii z ogromnymi szkieletami dinozaurów. W National Gallery mogliśmy podziwiać kilka tysięcy dzieł malarstwa europejskiego, w tym słynny obraz Słoneczniki Vincenta van Gogha.

Dużo wrażeń dostarczyła nam przejażdżka diabelskim młynem czyli London Eye, a także rejs statkiem po Tamizie. Doskonale bawiliśmy się w świecie gwiazd i celebrytów w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud’s. Nie zabrakło nas także przy jednym z najsłynniejszych skrzyżowań – Piccadilly Circus, które głównie kojarzone jest z ogromnymi ekranami z wyświetlanymi reklamami oraz statuetkami sławnych postaci srebrnego ekranu jak Jaś Fasola czy Marry Poppins. Oczywiście czymże byłaby wycieczka do Londynu bez spaceru przy Opactwie i Pałacu Westminster, obok wieży zegarowej i Big Ben’a, Pałacu Buckingham czy też bez zakupów na słynnym Oxford Street, najdłuższej w Europie ulicy ze sklepami. Z kolei wytchnienie znaleźliśmy w najstarszym królewskim parku – St. James’s Park, obok którego znajduje się siedziba premiera Wielkiej Brytanii – 10 Downing Street. W parku przeżyliśmy „bliskie spotkanie trzciego stopnia” z jego mieszkńcami – olbrzymimi, pięknymi i dostojnymi pelikanami, które nic nie robiły sobie z tłumu ludzi przechodzącego obok, a nawet nie miały nic przeciwko krótkiej sesji zdjęciowej. Po mieście poruszaliśmy pieszo lub za pomocą transportu publicznego – kolejami Docklands oraz metrem, czyli angielskim ‘the tube”.

Należy również wspomnieć, iż nasz pobyt w Londynie miał miejsce podczas smutnego, jednakże historycznego momentu historii Zjednoczonego Królestwa oraz całego świata. Niestety, kilka dni przed naszym przyjazdem, odeszła wspaniała władczyni – Królowa Elżbieta II. Byliśmy świadkami jak Londyn przygotowuje się do pożegnania swojej Królowej – ogromne tłumy ludzi na ulicach, większe niż zwykle, gromadzących się, aby oddać hołd monarchini, składających kwiaty, rysunki i upominki przy posiadłościach królewskich. Wystawiono zdjęcia Królowej w witrynach sklepowych i portrety w katedrach. Mieliśmy również możliwość wpisu pożegnalnego do jednej z ksiąg pamiątkowych.

Londyn to bez wątpienia raj dla miłośników historii, architektury, kultury i sztuki, a także rodziny królewskiej. Oferuje tak wiele, że zobaczenie wszystkiego oraz odwiedzenie każdej atrakcji równa się prawdopodobnie z rocznym pobytem. Musimy jednak przyznać, że całkiem sprawnie opanowaliśmy to miasto i podczas naszej wycieczki udało nam się odhaczyć najważniejsze punkty na liście “Must see”.”

Tekst: Aneta Łatacz, źródło: II Liceum Ogólnokształcące w Giżycku

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Edmund

Super wycieczka i świetny tekst.