Rekordowy sezon żeglugowy na Wielkich Jeziorach Mazurskich

0

System dwóch śluz Guzianka I i Guzianka II na Mazurach, obsłużył w tym roku rekordową liczbę turystów. Ponad 21 i pół tysiąca jednostek pływało po Mazurach, pokonując dwumetrową różnicę poziomów wody pomiędzy jeziorami Guzianka Mała i Bełdany.

Od maja do końca października, pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białystoku – Zarządu Zlewni w Giżycku, prześluzowali przez „starą Guziankę” ponad 11 tysięcy jednostek pływających. Prawie pół tysiąca to statki Żeglugi Mazurskiej – informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku

Oddana do użytku wodniaków pod koniec czerwca br. „nowa Guzianka” również przeżywała prawdziwe oblężenie. W tym miejscu różnicę poziomów wody pokonało prawie 10 i pół tysiąca żeglarzy i motorowodniaków. Najwięcej, bo  ponad 4 tysiące łodzi i jachtów śluzowało się w tym miejscu w miesiącach wakacyjnych – lipcu i sierpniu. To pokazuje jak ważną inwestycją było wybudowanie nowej śluzy na Mazurach.

W tym sezonie żeglugowym, do 30 września, ze względu na stan pandemii COVID-19 i działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wszyscy wodniacy byli zwolnieni z opłat za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych i ich odcinków oraz urządzeń wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa, usytuowanych na śródlądowych wodach powierzchniowych. Co także, z pewnością, przełożyło się na liczbę jednostek pływających odwiedzających śluzy.

Źódło: Wody Polskie

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze