Radni po raz pierwszy nadali honorowy tytuł „Zasłużony dla Gminy Kruklanki” [ZDJĘCIA]

0
fot. Piotr Tomasz Suchta

16 listopada podczas uroczystej sesji Rada Gminy Kruklanki podjęła uchwałę w sprawie nadania honorowego tytułu „Zasłużony dla Gminy Kruklanki” dla śp. Mariana Kwolika, Wójta Gminy Kruklanki w latach 1994 – 2006, jako wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania za działalność na rzecz gminy i jej mieszkańców. Na wydarzeniu obecni byli m.in. rodzina śp. Mariana Kwolika, Senator RP Jolanta Piotrowska, Starosta Powiatu Giżyckiego Mirosław Dariusz Drzażdżewski oraz samorządowcy, którzy współpracowali z byłym wójtem Kruklanek.

Uroczysta sesja, podczas której przyznano śp. Marianowi Kwolikowi honorowy tytuł „Zasłużony dla Gminy Kruklanki” była nie tylko okazją do uczczenia pamięci zmarłego wójta, ale także do podkreślenia wartości, jakie reprezentował. Śp. Marian Kwolik poświęcił wiele lat swojego życia pracy samorządowej. Jego zaangażowanie i oddanie sprawom gminy sprawiły, że stał się niezapomnianą postacią w historii Kruklanek.

Zebraliśmy się dziś tutaj w Urzędzie Gminy w Kruklankach na nadzwyczajnej, uroczystej sesji Rady Gminy, by wspomnieć i uhonorować Mariana Kowalika. Dziś mija 2 rocznica jego śmierci. To jest ten czas, by nadać mu tytuł  „Zasłużony dla Gminy Kruklanki”. Trzeba zaznaczyć, że wszyscy bierzemy udział w historycznym momencie, albowiem Marian Kwolik jest pierwszą osobą w naszej gminie, która zostanie uhonorowana tym tytułem. To jego postawa i praca na rzecz naszej społeczności sprawiła, że tytuł ten został decyzją Rady Gminy ustanowiony- mówi wójt Bartłomiej Kłoczko.

Wójt Gminy Kruklanki Bartłomiej Kłoczko zaznaczył, że śp. Marian Kwolik był postacią niezwykłą, a jego praca przyniosła realne korzyści lokalnej społeczności, więc przyznanie tego honorowego wyróżnienia to hołd dla człowieka, który pozostawił trwały ślad w historii gminy.

Ciężko byłoby w ciągu kilku minut wymienić i opowiedzieć o zasługach Mariana Kwolika dla Gminy Kruklanki i jej mieszkańców. Pełnił on funkcję wójta od 1994 r. W tamtym czasie, w myśl obowiązujących wtedy przepisów wójta wybierała Rada Gminy. W 1998 r. Rada ponownie zdecydowała, że powinien on nadal pełnić funkcje wójta. Natomiast w 2002 r. po zmianie przepisów, to mieszkańcy w wyborach bezpośrednich wybrali go na swojego wójta. Te trzykrotne wybory pokazały, jak wielkim zaufaniem cieszył się Marian Kwolik.

Wśród zaproszonych gości znalazła się Senator RP Jolanta Piotrowska, która w swoim przemówieniu uczciła pamięć śp. Mariana Kwolika, podkreślając, że jego charyzma, poczucie humoru i otwartość sprawiły, że zyskał szacunek i uznanie nie tylko wśród kolegów, ale przede wszystkim wśród zwykłych mieszkańców.

Pana Wójta Mariana Kwolika znałam osobiście. Kończył on swoją karierę samorządową w latach 2002-2006, a ja swoją dopiero zaczynałam i muszę wspomnieć, że bardzo wiele się od niego nauczyłam. Umiał radzić sobie z różnymi problemami tamtych czasów, inicjował bardzo wiele rzeczy, miał ogromną wiedzę samorządową i przede wszystkim patrzył w przyszłość. Mają tutaj Państwo na ścianie piękne hasło: „Przyszłość zależy od tego, co robimy w teraźniejszości”. Właśnie tak działał śp. Marian Kwolik, to była jego domena, a z drugiej strony był znakomitym kolegą. Człowiekiem pełnym humoru, wesołym i wspierającym dobrą radą tych, którzy dopiero zaczynali swoją pracę. Za to wszystko chciałabym bardzo serdecznie podziękować, za to, że zasłużył się nie tylko dla Gminy Kruklanki, ale również dla całego regionu, ponieważ potrafił patrzeć perspektywicznie.

Starosta Powiatu Giżyckiego Mirosław Dariusz Drzażdżewski wyraził szczególne uznanie dla Mariana Kwolika oraz jego umiejętności jednoczenia ludzi swoim pozytywnym podejściem.

Chciałem zwrócić uwagę na jedną z cech, która dla mnie była bardzo ważna w kontaktach z Marianem Kwolikiem, który był bardzo dobrym kolegą i jednocześnie potrafił tak pozytywnie nastawić do tej codziennej pracy, że było to niesamowite. Miał ogromne poczucie humoru, tak rzadko spotykane i niedoścignione i jednocześnie coś takiego, co pomagało mu jednoczyć wokół siebie ludzi, prowadzić i zarządzać gminą, tworzyć zespół, który, porównując do innych samorządów, jest chyba jednym z najbardziej zgodnych. To dzięki Marianowi Kwolikowi można było osiągnąć takie porozumienie. Podkreślę raz jeszcze, że ogromnie ceniłem Mariana Kwolika za to niezwykłe koleżeństwo.

Śp. Marian Kwolik jako pierwszy w historii Gminy Kruklanki został wyróżniony tytułem „Zasłużony dla Gminy Kruklanki”. To wyjątkowe wyróżnienie jest wyrazem uznania i szacunku dla ogromnych zasług, jakie zmarły Wójt wniósł w rozwój i dobro lokalnej społeczności.

(PTS, fot. Piotr Tomasz Suchta) 

(kliknij zdjęcie, aby powiększyć)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze