Rozpoczynamy cykl wywiadów zatytułowany “Pytanie do…”. Idea cyklu jest prosta – zapraszamy do rozmowy ciekawe osoby z Giżycka i powiatu giżyckiego. Naszym pierwszym gościem jest wójt gminy Giżycko Marek Jasudowicz. Zapraszamy do przeczytania wywiadu!

[G.I] Już od ponad 3 lat kieruje Pan gminą. Co przez ten okres udało się zrealizować?

[M.J] Przez te trzy lata dużo się działo w Naszej Gminie. Rok temu podsumowując półmetek kadencji wyliczyłem szereg inwestycji, które zostały zrealizowane w ciągu 2 lat. Pragnę przypomnieć, że największe to rozbudowa szkoły w Wilkasach i budowa dróg w Zielonym Gaju, między Świdrami a Spytkowem i na ul. Szkolnej w Wilkasach.

Ten rok również obfitował w mniejsze i większe inwestycje. Pozyskaliśmy szereg dofinansowań, dzięki którym wybudowaliśmy drogę o nawierzchni asfaltowej na ul. Zachodniej i ul. Dworskiej w Gajewie. Nowe drogi wybudowaliśmy w miejscowości Kalinowo oraz w Pięknej Górze do ośrodka Łabędzi Ostrów. W porozumieniu z Zarządem Powiatu wyremontowana została z nową nawierzchnią asfaltową droga we Wronce. Pozyskaliśmy dofinansowanie na remont drogi szutrowej łączącej Sterławki Małe z Bogackiem. Również ze wsparciem środków zewnętrznych zrobiliśmy kapitalny remont świetlic w Kozinie i Świdrach. Rozpoczęliśmy także budowę promenady na nabrzeżu w Wilkasach.

Było też szereg mniejszych inwestycji m.in. wodno-kanalizacyjnych, oświetlenia ulicznego i małej architektury. Szczególnie dużo drobniejszych zadań wykonaliśmy w ramach funduszu sołeckiego na kwotę pół miliona złotych.

Wprowadziliśmy również kilka nowych cyklicznych imprez gminnych, m.in. pokaz koni zimnokrwistych, mistrzostwa sołeckie w piłkę nożną, mistrzostwa sołeckie w piłkę siatkową.

[G.I] W ostatnim czasie bardzo dużo słyszymy o budowie chlewni w promieniu kilku kilometrów od Giżycka.  Jedna z takich inwestycji ma powstać na terenie gminy Giżycko. Mieszkańcy obawiają się utraty wartości gruntów oraz zmniejszonego ruchu turystycznego. Jakie jest Pana zdanie na ten temat? Czy popiera Pan takie inwestycje?

[M.J] Właściciele nieruchomości złożyli wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na trzy chlewnie położone przy drodze powiatowej pomiędzy Bogaczewem a Gorazdowem. Obecnie postępowania są zawieszone, ponieważ inwestorzy zobowiązani są sporządzić i przedłożyć raporty o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.

W procesie postępowania administracyjnego zbierane są opinie różnych instytucji i społeczeństwa.

Decyzja środowiskowa musi być oparta o opinie i uzgodnienia organów współdziałających oraz w oparciu o ustalone potencjalne oddziaływanie na środowisko. Przy wydawaniu decyzji środowiskowej będę brał pod uwagę zgromadzony materiał dowodowy w tym wnioski złożone przez społeczeństwo.

Rozumiem zaniepokojenie oraz obawy mieszkańców. Mogę zagwarantować, że będę bardzo dokładnie analizował wszystkie opinie i zagrożenia, jakie może wywołać inwestycja.

[G.I] Jeśli już jesteśmy przy inwestycjach. To jakie plany inwestycyjne ma gmina na najbliższy rok?

[M.J] Budżet na następny rok nie jest jeszcze przyjęty. Ale mamy inwestycję, którą rozpoczęliśmy w tym roku, t.j. budowa promenady w Wilkasach i zagospodarowanie terenu wokół amfiteatru. Będą budowane kolejne asfaltowe drogi. Ich ilość zależy od pozyskania środków zewnętrznych. Właśnie oczekujemy na rozstrzygniecie konkursów.

Do końca czerwca 2018 roku zostanie wybudowana ścieżka pieszo-rowerowa przy ulicy Lipowej w Gajewie. Złożyliśmy kilka wniosków w różnych konkursach i oczekujemy na rozstrzygnięcia. W ramach Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 oczekujemy na rozpoczęcie w następnym roku budowy ścieżek rowerowych w ramach Wielkiej Pętli Mazurskiej. W ramach tego stowarzyszenia przygotowywany jest program Cyfrowe Mazury oraz 7 Cudów Mazur. Pozwoli to naszej gminie być jeszcze bardziej atrakcyjną pod względem turystycznym.

Oczekujemy na rozpoczęcie programu, dzięki któremu będą finansowane dodatkowe zajęcia w szkołach.

W kilku miejscowościach m.in. Sulimy, Gajewo, Sołdany i Bogacko planowana jest budowa oświetlenia ulicznego. W ramach zadań z funduszu sołeckiego wszystkie sołectwa zaplanowany szereg drobniejszych inwestycji na łączną kwotę ponad 570 000 zł.

[G.I] Zapewne słyszał Pan o powstaniu Komitetu na Rzecz Połączenia Miasta i Gminy Giżycko. Pomysłodawcy zapewniają, że to doskonały sposób na rozwój naszego regionu i zmniejszenie administracji. Czy Pana zdaniem połączenie Gmin to dobre rozwiązanie?

[M.J] Według mojej oceny połączenie Gminy Giżycko z miastem Giżycko nie jest dobrym pomysłem, ponieważ, w dłuższej perspektywie, przyniesie mieszkańcom gminy zdecydowanie więcej negatywnych skutków. Zarówno połączenie, jak i ewentualne oddanie jakiegoś obszaru miastu NIE JEST W INTERESIE MIESZKAŃCÓW GMINY!!!

Powinniśmy nadal zacieśniać dobra współpracę obu samorządów i na zasadach partnerskich dążyć do wspólnego rozwoju. Dobro wspólne mieszkańców Gminy Giżycko jest dla mnie najważniejsze i tego będę bronił.

[G.I] Czy w czasie trwania obecnej kadencji miał Pan momenty zwątpienia?

[M.J] Trudnych spraw w gminie nie brakuje. One mnie mobilizują do jeszcze bardziej wytężonej pracy i szukania pozytywnych rozwiązań.

[G.I] Często spotyka się Pan z mieszkańcami gminy. Czy takie spotkania pozwalają skuteczniej rozwiązywać lokalne problemy?

[M.J] Staram się uczestniczyć we wszystkich zebraniach sołeckich i w rożnego rodzaju imprezach gminnych organizowanych przez GOKiR i sołectwa. Dzięki spotkaniom z mieszkańcami jestem blisko ich problemów, potrzeb i oczekiwań. Nie wszystko można od razu spełnić, ale przy planowaniu inwestycji oraz możliwości ubiegania się o środki zewnętrzne jest to wiedza bezcenna.

[G.I] Co może zaliczyć Pan do swoich największych sukcesów?

[M.J] Wiele inwestycji udało się zrealizować. Do tych najpotrzebniejszych zaliczam budowę dróg o nawierzchni asfaltowej w kilku miejscowościach, budowa ścieżek rowerowych i chodników.

Sukcesywnie realizuję założenia programu wyborczego. A jedną z najważniejszych cech jest to, że mamy zrównoważony rozwój całej gminy dla dobra wspólnego wszystkich mieszkańców.

Ponadto mimo wielu inwestycji co roku systematyczne zmniejszamy zadłużenie gminy.

[G.I] A Pana życiowe motto to …? 

[M.J] Przyszłość zależy od tego, co robimy w teraźniejszości.

[G.I] Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Piotr Suchta 

[Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin]

 

18 KOMENTARZE

 1. A niby na czym ma polegać współpraca miasto – gmina ? Mieszkańcy gminy niczym pasożyt korzystają z dóbr miasta nie dając nic w zamian. Ile gmina dorzuciła do twierdzy Boyen, ile do parkingów z których mieszkańcy gminy korzystają codziennie ? Mówi się o dodatkowym moście do ruchu lokalnego na giżyckim kanale – ile gmina do tej realizacji dokłada – przecież mieszkańcy gminy również korzystaliby z tej przeprawy. Cytat “Zarówno połączenie, jak i ewentualne oddanie jakiegoś obszaru miastu NIE JEST W INTERESIE MIESZKAŃCÓW GMINY!!!” Mówi wójt o współpracy jednocześnie dusząc miasto. Rozwiązanie jest banalnie proste. Wystarczy uruchomić płatne parkingi na terenie miasta, uruchomić komunikację miejską nie udostępniając jednocześnie przystanków należących do miasta gminie, wybudować część rekreacyjną przy miejskim basenie i jeszcze kilka zaostrzeń i gminni INACZEJ BĘDĄ GADAĆ !

  • Trafne spostrzeżenie .Popieram .Nie mamy komunikacji miejskiej ,tylko korzystamy z gminnej .Żeby przejechać jeden przystanek trzeba zapłacić tyle ,co dojazd do Wilkas .A pan burmistrz robiąc inspekcję dziwi się ,że ,,mieszczuch ,,nie jeżdżą autobusami .Jest za drogo.Gminnym użytkownikom opłaca się ,bo miasto tę komunikację dotuje .

 2. Jeszcze w gminie coś się dzieje. Ciekawy jestem co na podobne pytania odpowiedziałby burmistrz? Zrobiłem plażę, która odpływa? park przy Gdańskiej zalany- woda stoi w piwnicach, zimą oblodzone drogi w mieście. Jest jeszcze kino, które obsługuje firma z Warszawy i zarabia na nas kasę. Czarno to widzę Panie burmistrzu

 3. Udał się?? No faktycznie….. Lanser i celebryta, nic więcej. Chwali się rozbudową szkoły?? Tylko dokończył niektóre inwestycje, które były zaczęte w poprzednich latach. Chwali się promenadą w Wilkasach?? Gdyby nie on i dwie panie z Wilkas, które zablokowały inwestycję ( okazało się , że nie miały racji) to promenada dawno byłaby zrobiona i nie za ta ogromne pieniądze. Radzę pójść zobaczyć “jak pomaga przedsiębiorcom” czyli jak wygląda taras jednej z restauracji nad Niegocinem, ile kazał go rozebrać i po co??? Jeszcze rok i mam nadzieję, że zniknie ze sceny politycznej raz na zawsze. Kończ waść i wstydu oszczędź….jak mówił klasyk.

  • Chyba jasne, że musiał dokończyć rozpoczęte inwestycje. Miał je zacząć od początku i położyć drugą nitkę kanalizacji? Teraz każdy jest celebryta i lanser, wystarczy popatrzeć w mieście co się dzieje, tam każdy ma parcie na szkło ale to takie czasy.

   • Wiem, ze musi dokończyć rozpoczęte inwestycje ale niech nie przypisuje sobie wszystkich zasług?? Czy kiedykolwiek wspomniał, czy nawet pierdnął, że w poprzednich latach było cokolwiek zrobione dobrze itp?? Nieeee, tylko krytyka i krytyka. Przecież nie wszystko w ostatnich latach było złe czy źle zrobione??

    • Ludzie wiedzą co kto zrobił. Nikt nie kwestionuje tego, że poprzednik obecnego wójta miał swój wkład w rozwój gminy. Chyba po to wybieramy władze gminy żeby dbały o dobro mieszkańców? Jak dla mnie bez znaczenia kto będzie na tym stołku siedział, ważne aby dobrze wykonywał swoją robotę bo w końcu za to dostaje co miesiąc dobrą wypłatę. Osobiście nie mam nic do poprzedniego wójta,zawsze miły i pogadał jak było trzeba coś w urzędzie załatwić. Niestety czas robi swoje i ludzie się zmieniają na stanowiskach

  • Chodzi o tego przedsiębiorcę co myślę? Tak bardzo związanego z porzednim wójtem? Bardzo dobrze w końcu się kolesiostwo skończyło! W końcu ktoś w gminie dba o interesy mieszkańców, a nie swoje, swojej rodziny i znajomych!!!

  • No cóż należy odświeżyć pamięć jak działała władza gminna za poprzednich rządów wójta w gminie Giżycko -zadłużanie gminy, – likwidowanie świetlic wiejskich i zwalnianie świetlicowych, -likwidowanie szkoły w Spytkowie,dużo tych wyliczanekbędzie,i wciąż mówienie jaka to biedna gmina.

   • Daj już spokój.. Gdyby tak wyliczyć niedobre decyzje obecnego wójta, to byłoby tego więcej. Niestety nie o wszystkim się głośno mówi.

 4. W końcu gminą zarządza odpowiedzialny człowiek, oby tak dalej, a nasza gmina w końcu coraz ładniejsza i coraz lepiej się w niej żyje!

 5. Osobiście jestem zadowolony z Pana wójta. Coś się w gminie dzieje, jak jest problem to pracownicy gminy reagują momentalnie, zimą drogi odśnieżone. Pan wójt trochę służbista ale serdeczny człowiek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here