Przyznano pierwsze odszkodowanie za niepożądany odczyn poszczepienny

0

Rzecznik Praw Pacjenta wydał decyzję kończącą pierwsze postępowanie dot. niepożądanego odczynu poszczepiennego. Pacjent z województwa mazowieckiego, u którego zdiagnozowano zespół Guillaina-Barrégo, otrzyma 45 tys. zł w ramach Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

„To bardzo rzadko występujące zaburzenie nerwów obwodowych, prowadzące do osłabienia lub porażenia mięśni, uwzględnione w charakterystyce szczepionek Vaccine Janssen oraz Vaxzevria. Opinia medyczna Zespołu do spraw Świadczeń działającego przy Rzeczniku potwierdziła, że 64-dniowy pobyt pacjenta w szpitalu wynikał z działania niepożądanego szczepionki” – wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec.

Biuro Rzecznika na bieżąco rozpatruje wnioski i prowadzi postępowania administracyjne zmierzające do ustalenia zasadności przyznania świadczenia i jego wysokości. Pierwsze tygodnie funkcjonowania Funduszu Kompensacyjnego udowadniają, że jego powołanie zainicjowane przez Rząd i wprowadzone decyzją Parlamentu, było konieczne i oczekiwane przez pacjentów.

Fundusz, obsługiwany przez Rzecznika, zapewnia wsparcie finansowe osobom, które doznały poważnych odczynów poszczepiennych, stanowiąc rozszerzenie dotychczasowej odpowiedzialności związanej z zastosowaniem szczepionek.

Duże zainteresowanie Funduszem ze strony pacjentów nie zmienia jednoznacznej oceny, że szczepienia ochronne zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, będąc przy tym jednym z największych osiągnięć medycyny.

Od końca grudnia 2020 roku wykonano w Polsce ponad 53,8 mln szczepień przeciw COVID-19. Zgłoszonych zostało zaś w związku z tym 18,5 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych, co stanowi jedynie 0,034 proc. ogółu szczepień. Zdecydowana większość NOP (84 proc.) miała przy tym łagodny charakter. Z wnioskiem do Rzecznika o przyznanie świadczenia zwróciła się zaś dotąd jedna na 37 tys. osób zaszczepionych.

Od 12 lutego do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 600 wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego.

(źródło: RPP)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze