Przyszli oficerowie szkolą się w CSWOT

0
28.01.2023 Kijewo . Szkolenie rotacyjne żołnierzy kursu oficerskiego Agrykola. Fot. DWOT

20 stycznia w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęło się praktyczne szkolenie przyszłych oficerów w ramach kursu AGRYKOLA. W zajęciach udział bierze ponad 80 żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej, w tym żołnierze z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie praktyczne prowadzone będzie w trybie weekendowym aż do 9 czerwca 2024 roku.

AGRYKOLA jest kursem oficerskim dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Założeniem projektu jest znalezienie urodzonych dowódców, którzy  posiadają naturalne predyspozycje oraz wiedzę do tego by zostać oficerem OT. Wyłonieni w kwalifikacji kandydaci zostali skierowani na 13-sto miesięczny kurs prowadzony w trybie stacjonarno- rotacyjnym, w tym pierwszy miesiąc stacjonarnie, kolejne jedenaście miesięcy w systemie weekendowym oraz w ostatnim miesiącu dwa tygodnie stacjonarnie.

28.01.2023 Kijewo . Szkolenie rotacyjne żołnierzy kursu oficerskiego Agrykola. Fot. DWOT

– W WOT działam już od 2018 roku czyli niemalże od początku formowania Brygady. Kurs Agrykola jest więc naturalną drogą, którą chciałem podjąć kiedy zdobyłem niezbędną wiedzę i doświadczenie. Kadrę instruktorską CSWOT oceniam bardzo dobrze, są doskonałymi fachowcami i ogromną kopalnią wiedzy z której czerpiemy. Szkolenie jest bardzo wymagające, a najcięższym jego elementem jest nauczenie się podejmowania jako dowódca szybkich decyzji bez wcześniejszego planowania – powiedział uczestnik kursu z 4 Warmińsko Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Szkolenie podzielone jest na dwie części. Pierwsza z nich (teoretyczna) realizowana jest w oparciu o uczelnie wojskowe. W czasie drugiej (praktycznej) części szkolenia żołnierze w Centrum Szkolenia WOT poznają tajniki taktyki, dowodzenia, przechodzą szkolenie strzeleckie z różnorodnej broni palnej, a także uczą się pracy dowódcy plutonu w czasie kierowania ogniem pododdziału.

Swoją służbę wojskową rozpoczęłam już w 2019 roku, a obecne działania realizuję w sekcji szkoleniowej naszej Brygady. Szkolenie praktyczne realizowane jest na bardzo wysokim poziomie. Sposób przekazywania przez instruktorów z CSWOT wiedzy jest bardzo przystępny i merytoryczny. Posiadają oni ogromne doświadczenie bojowe i chętnie dzielą się z nami swoją wiedzą. W czasie realizowanego kursu zyskujemy nowe doświadczenia zarówno z zakresu dowodzenia, bierzemy udział w urozmaiconych zajęciach z zakresu taktyki oraz strzelań, a także poznajemy elementy procesu psychologicznego dowodzenia przyszłymi podwładnymi – dodała uczestniczka kursu z 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej.

28.01.2023 Kijewo . Szkolenie rotacyjne żołnierzy kursu oficerskiego Agrykola. Fot. DWOT

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, która prowadzi ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych. Dzięki dogodnemu usytuowaniu CSWOT w pobliżu toruńskiego poligonu swoje szkolenia przechodzą tu m.in. operatorzy wyrzutni ppk JAVELIN, systemu amunicji krążącej WARMATE czy też strzelcy wyborowi i snajperzy. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tyś osób. Z zasobów i możliwości szkoleniowych CSWOT korzystają regularnie terytorialsi z Warmii i Mazur.

(źródło: DWOT, CSWOT, 4W-MBOT)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze