Przygotowania do sezonu żeglarskiego, surowsze kary dla sterników pod wpływem

0

Rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie Urszula Tomoń poinformowała, że znakowanie szlaku na mazurskich jeziorach potrwa do 24 kwietnia. – Rozstawianie znaków rozpoczęliśmy od Giżycka do Pisza, w kolejnym etapie będziemy je ustawiać na szlaku od Giżycka do Węgorzewa – poinformowała Tomoń i dodała, że w piątek zakończyło się rozstawianie oznaczeń na Kanale Augustowskim.

Boje wyznaczające szlak na mazurskich jeziorach ustawiają pracownicy RZGW, jednocześnie ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) oznakowują na jeziorach mielizny, czy kamienie stawiając tzw. boje kardynalne. Prezes MOPR Zbigniew Kurowicki powiedział, że na szlaku zostanie ustawionych ok. 120 tego rodzaju bojek, które ratownicy kupili przed laty dzięki pomocy sponsorów.

Od tego roku żeglarze muszą liczyć się z surowszymi karami za sterowania łodzią pod wpływem alkoholu. A to za sprawą znowelizowanej właśnie ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Osoby, które sterują statkami, pontonami, kajakami czy rowerami wodnymi i zostaną zatrzymane, a zawartość alkoholu w ich organizmie wyniesie od 0,2 do 0,5 promila muszą liczyć się z karą grzywny.

Po nowelizacji przepisów karany będzie sternik „po użyciu alkoholu”. Dotychczas grzywnę otrzymywały jedynie osoby „w stanie nietrzeźwości”, czyli gdy zawartość alkoholu w organizmie przekraczała 0,5 promila.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze