Przy pomocy sfałszowanych dokumentów wyłudzili kilkadziesiąt kredytów

0

W Polsce w ciągu ostatnich lat zauważalnie zwiększa się liczba oszustw na szkodę instytucji finansowych. Około 15%-20% wszystkich postępowań kryminalnych i gospodarczych stanowią sprawy o oszustwa. Coraz częściej taką przestępczością zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, których działalność powoduje straty sięgające wielu milionów złotych.

Reagując na rosnącą liczbę spraw dotyczących oszustw finansowych, w strukturach Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie od początku roku działa zespół ds. oszustw, którego zadaniem jest poprawa skuteczności zwalczania tego typu przestępczości. Funkcjonariusze pracujący w tym zespole w swoich działaniach nawiązują współpracę z różnymi instytucjami, mającymi do czynienia z przepływem środków finansowych.

Właśnie dzięki takiej bardzo dobrej współpracy z komórkami bezpieczeństwa banków, w kwietniu tego roku na terenie Giżycka funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie i Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Giżycku, zatrzymali na gorącym uczynku 2 mężczyzn z województwa dolnośląskiego, podczas próby wyłudzenia przez nich z banku kredytu w wysokości 60.000 złotych.

Sprawa popełnianych przez tych mężczyzn wyłudzeń była trudna choćby z tego powodu, że mężczyźni w wytypowanych przez siebie bankach posługiwali się bardzo dobrze przerobionymi dokumentami tożsamości oraz fałszywymi zaświadczeniami od pracodawcy.

Sprawcy działali w trójkę: dwóch z nich było tzw. „słupami”, którzy bezpośrednio w placówce bankowej składali wniosek o kredyt, natomiast trzeci z nich – jednocześnie główny organizator procederu – obserwował i zabezpieczał ich z samochodu stojącego przed siedzibą banku. Z ustaleń policjantów wynika, że wcześniej popełniane przestępstwa na terenie kraju, nadzorował ze znacznie większej odległości – mianowicie ze Szwecji, gdzie się ukrywał.

Pod koniec kwietnia br. policjanci w Giżycku zatrzymali dwóch tzw. „słupów”. Trzeciemu mężczyźnie w ostatniej chwili udało się zbiec z miejsca działań funkcjonariuszy. Na podstawie zgromadzonego wówczas materiału dowodowego Sąd Rejonowy w Giżycku zastosował tymczasowy areszt wobec osób zatrzymanych.

W drugiej połowie maja br. policjanci dotarli do informacji, które wskazywały, że organizator nielegalnej działalności z województwa dolnośląskiego – Maciej Ł. poszukiwany kilkoma listami gończymi za inne przestępstwa gospodarcze, ponownie przyjechał na teren województwa warmińsko-mazurskiego z kolejnym tzw. „słupem”, by wyłudzić kolejne kredyty na szkodę banków.

Do zatrzymania 43-latka działającego bardzo ostrożnie ograniczając do minimum swój udział w przestępstwie, zaangażowano policyjnych antyterrorystów. Dynamiczna realizacja miała miejsce na jednej z dróg powiatu ostródzkiego w sposób, który uniemożliwił podejrzanemu podjęcie próby ucieczki, a przy tym nie stworzył zagrożenia dla osób postronnych, uniemożliwił mu również pozbycie się przedmiotów, które wykorzystywał do przestępczej działalności.

Razem z Maciejem Ł. zatrzymany został 28-letni Piotr D. – kolejna osoba zaangażowana do nielegalnej działalności. Przy zatrzymanych zabezpieczono 60 podrobionych dowodów osobistych i podrobione prawa jazdy, pieczątki, kilkanaście telefonów, karty SIM, komputery drukarki i maszyny do pisania.

Zatrzymanie mężczyzn z pewnością udaremniło kolejne straty po stronie banków, ponieważ mężczyźni planowali wyłudzić kolejne kilkadziesiąt kredytów na terenie m.in. Bartoszyc, Morąga, Ostródy, Elbląga, Lidzbarka Warmińskiego i innych miast naszego województwa.

W ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy w Giżycku aresztował obu mężczyzn na okres 3 miesięcy.

W sprawie tych wielokrotnych wyłudzeń zatrzymane i aresztowane zostały już cztery osoby.

Podejrzani usłyszeli zarzuty działalności w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poprzez doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem, za pomocą wprowadzenia jej w błąd.

Mężczyznom grożą kary pozbawienia wolności do lat 8.

Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

tm/in

KWP OLSZTYN

Daj nam znać
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze