Przekazanie czujek tlenku węgla

0

W dniu 19.02.2019 r. Burmistrz Miasta Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz oraz Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej Ewa Ostrowska przekazała na ręce Komendanta Powiatowego PSP w Giżycku bryg. Jacka Baczewskiego czujniki tlenku węgla i dymu. Zakup urządzeń to wspólna inicjatywa giżyckich strażaków oraz samorządu, która z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców miasta.

Urządzenia zostały zakupione w ramach profilaktyki i ochrony zdrowia mieszkańców Giżycka i zostaną zamontowane przez strażaków w budynkach gdzie prowadzone będą interwencje związane z obecnością tlenku węgla i pożarami sadzy w kominach w ramach kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Zadaniem czujników tlenku węgla i dymu jest wykrycie tych szkodliwych substancji w budynkach mieszkalnych oraz ostrzeżenie o zagrożeniu ich mieszkańców.

Ewa Ostrowska, dyrektor CPUiIS, burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, komendant powiatowy PSP w Giżycku Jacek Baczewski

Przypominamy:

Czad ma silne własności toksyczne, jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku.
Główną przyczyną zatruć w budynkach mieszkalnych są niesprawne przewody kominowe zarówno wentylacyjne i dymowe. Nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wady konstrukcyjne, nieskuteczna wentylacja sprzyjają możliwości powstania i zalegania tlenku węgla w pomieszczeniach.

W celu uniknięcia zagrożenia:

 1. Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
 2. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
 3. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
 4. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
 5. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
 6. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Ponadto do obowiązków właściciela lub użytkownika obiektu należy usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych:

 • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
 • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
 • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
 • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
 • co najmniej raz w roku należy wykonać przegląd stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)

Źródło: KPPSP w Giżycku 

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze