Promocja podoficerska żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

1
fot. 4WMBOT

To pierwszy krok na ścieżce dowódczej kariery. Podoficerskie szlify otrzymało blisko 20 kolejnych żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy ukończyli kurs SONDA. Teraz nowi kaprale obejmą stanowiska służbowe w pięciu batalionach brygady. Kurs był dla nich dużym wyzwaniem, któremu udało się stawić czoła dzięki własnej determinacji, ale także pracy zespołowej.

W trakcie szkolenia, na samym początku usłyszeliśmy od chorążego, że podczas tego szkolenia zżyjemy się, zostaniemy przyjaciółmi i faktycznie tak w kolejnym tygodniu szkolenia już było, każdy na każdego mógł i liczyć i byliśmy jedną drużyną – mówiła kpr. Magda.

Bardzo ważne było również wsparcie rodzin. Na uroczystej promocji zjawili się bliscy nowych podoficerów, którzy przez cały czas kursu trzymali za nich kciuki.

Jestem bardzo dumna ze swojego męża, cieszę się, że chce nadal się rozwijać i sprawia mu to ogromną przyjemność – mówiła żona jednego z kaprali.

Kurs SONDA jest rozłożony w czasie. Oprócz zajęć na terenie jednostki wojskowej nauka odbywa się także w formie e-learningu. Przyszli podoficerowie muszą przyswajać wiedzę przebywając w domu, co jest wyzwaniem także dla ich najbliższych.

Jakoś trzeba było to życie poprzestawiać przez te 3 miesiące, mąż w zamknięciu, ja z trójką dzieci w drugim pokoju. Cisza, bo musi być skupienie przy nauce. Cieszę się, że jesteśmy dzisiaj na tym wielkim dniu – dodaje żona kolejnego podoficera.

Teraz nowi kaprale obejmą obowiązki w swoich macierzystych batalionach w Olsztynie, Ełku, Giżycku, Braniewie i Morągu. Najwięcej z nich zostanie dowódcami sekcji lekkiej piechoty.

Stopień podoficerski to wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność. Wychodzicie z drugiego szeregu, stajecie w pierwszym. Od tej pory będą patrzeć na was wasi podwładni, a wy macie być dla nich przykładem – mówił podczas promocji dowódca 4W-MBOT płk Jarosław Kowalski.

W kursie „SONDA”  mogą wziąć udział żołnierze spełniający określone wymogi. Jednym z nich jest zaliczenie minimum jednego roku służby wojskowej i bardzo dobra opinia przełożonych. Kandydaci muszą pozytywnie przejść rozmowy kwalifikacyjne oraz zdać egzamin z wychowania fizycznego. Podczas kursu żołnierze uczą się, jak dowodzić, budować swój autorytet w grupie i jak podejmować trafne decyzje w trudnych sytuacjach.

(info.: Zespół prasowy 4W-MBOT) 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Haszek

Widac to ze blisko sa niektorzy z soba.