Projekt dla seniorów z Giżycka i Alytusa łączy lokalne społeczności

0

W dniach 2-3 lutego 2019 r. 30 osobowa grupa studentów Giżyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła w konferencji podsumowującej projekt „Włączenie społeczne osób zagrożonych wykluczeniem w miastach Alytus i Giżycko” nr LT-PL-2S-130.

Partnerem wiodącym projektu jest Szkoła dla Dorosłych i Młodzieży w Alytusie, a partnerem – Gmina Miejska Giżycko, reprezentowana przez Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku.  W ramach projektu przeprowadzono szereg działań skierowanych do seniorów z Giżycka i Alytusa, m. in. zajęcia językowe (angielski, litewski, polski), zajęcia z nowoczesnych technologii, zajęcia psychologiczno-gerontologiczne, warsztaty artystyczne, zajęcia taneczne. Dodatkowo realizowany był program zdrowego stylu życia i program kulturalno-artystyczny. Seniorzy brali także udział w zajęciach z edukacji ekologicznej, historycznej i dziedzictwa kulturowego. W projekcie wzięło udział ponad 230 osób z Giżycka. Wymiana zaowocowała nie tylko wymiernymi efektami w postaci zdobytych umiejętności i wiedzy, ale przede wszystkim spowodowała, że zawiązały się międzynarodowe przyjaźnie, a giżyccy seniorzy są mile widziani w Alytusie, podobnie jak w Giżycku chętnie witani są przyjaciele z Litwy.

W finalnej konferencji wzięli udział zaangażowani w projekt seniorzy oraz koordynatorzy projektu – ze strony polskiej dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej Ewa Ostrowska wraz ze współpracownikami Beatą Sołtysiak i Dariuszem Grądzkim. Litewską stronę reprezentował dyrektor Szkoły dla Dorosłych i Młodzieży Gintautas Draugelis wraz ze współpracownikami. Na konferencji obecna była także Pani wice mer Alytusa Vale Gibiene oraz przedstawiciele alytuskiej oświaty i kultury. Po oficjalnym spotkaniu delegacja udała się na Święto Seniorów, gdzie podczas występów artystycznych zaprezentowano efekty nauki języka litewskiego śpiewając wspólne pieśni.

Ewa Ostrowska

Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze