Program rodzina 500+ w powiecie giżyckim. Sprawdzamy jak przebiega w poszczególnych gminach

0

Program 500 plus jest realizowany w całej Polsce od piątku, 1 kwietnia. Od tego dnia przez trzy miesiące można składać wnioski o świadczenia wychowawcze i każdy dostanie wyrównanie do 1 kwietnia. Na terenie powiatu giżyckiego w każdej gminie wdrażaniem programu zajmują się ośrodki pomocy społecznej. Dziś na pytania związane z programem rodzina 500 + odpowiedziała Kierownik GOPS Giżycko Pani Grażyna Ratajczak. 

  1. Czy wypłata zasiłków 500+ w Gminie Giżycko jest już realizowana? 

Wypłata jest już realizowana od kwietnia 2016 r., terminy są skorelowane z terminami wypłat świadczeń rodzinnych.

  1. Jak długo trzeba czekać na wydanie decyzji? W jaki sposób są dostarczane decyzje? 

Zgodnie z Ustawą z 11 lutego 2016 r. – na wydanie decyzji gminy mają czas 3 miesiące. Decyzje są dostarczane Pocztą Polską oraz przez gońców gminy. Czasami  są odbierane w GOPS/ na prośbę klienta.

  1. Czy decyzje są rozpatrywane wg. daty złożenia czy np. losowo?

Pierwsze decyzje dotyczyły wniosków na 2+ / drugie i dalsze dziecko – z uwagi na uproszczoną procedurę- weryfikację „tylko” w rejestrach PESEL oraz Centralnej Bazie Beneficjentów. Obecnie decyzje są wprowadzane do systemu kolejno wg daty wpływu i tak są wydawane. Wymagają weryfikacji wniosku, skompletowania dokumentów wcześniej składanych przy zasiłkach rodzinnych, weryfikacji w systemie PESEL, Centralnej Bazie Beneficjentów , ( ZUS i  Urząd Skarbowy w przypadku braku danych w świadczeniach rodzinnych). Część osób jest wzywana telefonicznie do korekt oraz uzupełnienia błędów we wnioskach.

  1. Jakie największe świadczenie w Gminie Giżycko z programu 500+ dostanie jedna rodzina?

Największe świadczenie- na 5 dzieci.

Dziękujemy Pani Kierownik za udzielenie odpowiedzi na pytania.

 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze