Prezydent podpisał przepisy ważne dla konsumentów. Gwarantują możliwość posługiwania się gotówką

0

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał przepisy ważne dla konsumentów i przedsiębiorców, które gwarantują możliwość posługiwania się gotówką. Od samego początku zwolennikiem tego rozwiązania był wiceminister Marcin Warchoł.

To dobra wiadomość. Dostęp do gotówki zapewnia bezpieczeństwo obywatelom, którzy mogą kupić towary, zapłacić za usługi, bez konieczności zakładania konta czy korzystania z karty płatniczej – powiedział na wczorajszej (18 sierpnia br.) konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Zwrócił uwagę, że w przeddzień wejścia w życie ustawy pojawiły się w mediach  nieprawdziwe informacje, że po raz pierwszy w historii zostaną wprowadzone limity gotówki dla konsumentów i przedsiębiorców. – Informacje o rozwiązaniach, które dziś wchodzą w życie, powinny być jak najszerzej kolportowane. Tak, by nie dochodziło do manipulacji – podkreślił wiceminister Marcin Warchoł.

Jak zauważył szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Sławecki, pandemia, wojna na Ukrainie, klęski żywiołowe spowodowały, że ludzie wracają do gotówki. – Chcą mieć poczucie stabilności i bezpieczeństwa, więc trzymają w domu pieniądze, które pozwalają im na dokonywanie codziennych transakcji – powiedział.

Naszym rozwiązaniem pomagamy małym i średnim przedsiębiorcom, a przede wszystkim gwarantujemy bezpieczeństwo finansowe konsumentom – ocenił Marcin Sławecki.

Od 1 stycznia 2023 r. miały obowiązywać przepisy zabraniające konsumentom płatności gotówkowych w transakcjach z przedsiębiorcami przekraczającymi 20 tys. zł. Natomiast w transakcjach między przedsiębiorcami limit miał być nie wyższy niż 8 tys. zł. Wejście w życie takich rozwiązań znacznie utrudniłoby funkcjonowanie konsumentom oraz przedsiębiorcom.

Przepisy popierane przez wiceministra Marcina Warchoła sprawiły, że w przyszłym roku nadal będą obowiązywały obecne zasady, ułatwiające funkcjonowanie konsumentom oraz przedsiębiorcom.

Nie będzie dodatkowych limitów

W transakcjach między konsumentem, a przedsiębiorcą nie zostanie wprowadzony limit dla transakcji gotówkowych. Z kolei w transakcjach zawieranych między przedsiębiorcami limit zostanie utrzymany na poziomie 15 tys. zł. Wiceminister Marcin Warchoł zapowiada, że zgodnie z jego inicjatywą takie rozwiązania  będą obowiązywały również w 2024 r.

Gdyby nie udało się wprowadzić tych przepisów, konsumentom oraz przedsiębiorcom ograniczono by dokonywanie  rozliczeń gotówkowych.

Ułatwienia dla konsumentów oraz przedsiębiorców

Ustawowy obowiązek nakładany na konsumenta  dokonywania transakcji powyżej 20 tys. zł wyłącznie w formie bezgotówkowej oraz zmniejszenie limitów dla przedsiębiorców byłby ukłonem w stronę sektora bankowego i firm pośredniczących w transakcjach bezgotówkowych. Rozwiązanie to często wymuszałoby na stronach transakcji założenie i posiadanie rachunku bankowego, co w konsekwencji oznaczałoby ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem rachunku.

Konstytucyjna ochrona

Informacje dotyczące obywateli chroni Konstytucja RP. Przepisy art. 51 ust. 2, art. 47 i art. 76 ustawy zasadniczej mówią, że władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym, a  każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym. Limitowanie konsumentom możliwości pozostania anonimowymi przy dokonywaniu zakupów należy postrzegać jako ograniczanie wolności jednostki.

(źródło: MS)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze