Prawie 400 cudzoziemców pracowało nielegalnie

0

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku do końca kwietnia wszczęli 43 kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców.

Czynnościami objęto ponad 1800 obcokrajowców i stwierdzono, że prawie 400 osobom powierzono pracę nielegalnie. Najwięcej cudzoziemców pracowało niezgodnie z przepisami w powiecie olsztyńskim (33%).

Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów były praca bez wymaganego zezwolenia, powierzenie pracy na innych warunkach niż określone w zezwoleniu oraz bez zawarcia odpowiednich umów w formie pisemnej – mówi rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Uchybienia w zatrudnieniu stwierdzono w branży budowlanej, 23% pracowało niezgodnie z przepisami. Natomiast w gastronomii i firmach pośredniczących w zatrudnieniu po 18%.

Najwięcej cudzoziemców pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim 33%, mrągowskim 12%, iławskim 10%, ełckim 8%, piskim 7%,oleckim, szczycieńskim i giżyckim po 5 %.

W minionym okresie największe uchybienia funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej stwierdzili w dwóch firmach. Przedsiębiorstwa z siedzibą w powiecie iławskim i gdańskim działały na zasadach agencji zatrudnienia. Pracodawcy powierzyli 249 cudzoziemcom pracę niezgodnie z przepisami – dodaje mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na kwotę ponad 56 tys. zł.

Za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców grozi kara grzywny nawet do 30 tys. zł.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze