fot. WMOSG

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku do 30 czerwca przeprowadzili 67 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców na terenie Warmii i Mazur. Kontrolami objęto prawie 2500 obcokrajowców i stwierdzono, że 563 osobom powierzono pracę nielegalnie.

W większości byli to obywatele Ukrainy 74%. Natomiast pracujących niezgodnie z przepisami Gruzinów było 18%, Białorusinów 5%. Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów były praca bez wymaganego zezwolenia, powierzenie pracy na innych warunkach niż określone w zezwoleniu czy oświadczeniu.

Najwięcej cudzoziemców nielegalnie pracowało na budowie 27%, w firmach pośredniczących w zatrudnianiu 16%. Natomiast w gastronomii i produkcji po 16%, a usługach 9%.

W pierwszym półroczu br. funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali do sądów 30 wniosków o ukaranie pracodawców. Sądy wymierzyły kontrolowanym przedsiębiorcom grzywny na kwotę ponad 66 tys. zł – mówi rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz.

W analizowanym okresie największe uchybienia w zatrudnianiu cudzoziemców stwierdzono w powiecie gołdapskim. Agencja pracy tymczasowej z Gdańska powierzyła 145 osobom pracę niezgodnie z przepisami w zakładach produkcyjnych. Obywatele Ukrainy, Gruzji, Białorusi, Mołdawii, a także Ugandy, Zimbabwe czy Etiopii pracowali na innych warunkach niż określone to było w zezwoleniu czy oświadczeniu.

(WMOSG)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze